Şirkete Ait Araca Kesilen Radar Cezası İptal Edildi, Cezayı Sürücü Ödeyecek

Şirkete Ait Araca Kesilen Radar Cezası İptal Edildi, Cezayı Sürücü Ödeyecek

Şirkete Ait Araca Kesilen Radar Cezası İptal Edildi, Cezayı Sürücü Ödeyecek
Anadolu Ajansı - Haberler | Ekonomi

Bilecik'te hız sınırı ihlalinde bulunan şirkete ait araca kesilen cezaya mahkemede yapılan itiraz kabul edildi. 199 liralık trafik cezasını sürücü ödeyecek.

Bilecik'te hız sınırı ihlalinde bulunan Lüleburgaz'daki bir şirkete ait araca, otomobili kullanan sürücü yerine "şirket" adına 199 liralık trafik cezası kesilmesinin iptali için yapılan itiraz kabul edildi.

Şirket avukatı Mesut Sarıoğlu, gazetecilere yaptığı açıklamada, Bilecik Sulh Ceza Mahkemesi'nin Türkiye'de örnek bir karar verdiğini söyledi.

Hız sınırı ihlalini şirketin değil, aracı kullanan kişinin yaptığını savunan Sarıoğlu, Bilecik Sulh Ceza Mahkemesi'ne itirazda bulunduklarını belirtti.

CEZA ARAÇ SÜRÜCÜSÜNE KESİLDİ

Mahkemenin "suçların şahsiliği" gerekçesi ile trafik cezasının şirket adına kesilemeyeceği kararını verdiğini belirten Sarıoğlu, hız limitini aşanın araç sürücüsü olduğu ifade edilen kararda cezanın araç sürücüsüne kesilebileceğinin bildirildiğini anlattı.

"İHLALİ ŞİRKET DEĞİL SÜRÜCÜ YAPTI"

Hız sınırını geçmenin araç sürücülerinin işlediği bir suç olduğunu anımsatan Sarıoğlu, "Bilecik Sulh Ceza Mahkemesi iptal başvurumuzu, ceza hukukunun temel prensibi olan suçların şahsiliği gerekçesine dayanarak kabul etti. Mahkeme kararında hız limitini aşanın şirket değil araç sürücüsü olduğunu bu nedenle aracın durdurulup cezanın şoföre kesilmesi gerektiğini, şirket plakasına kesilen cezanın ceza hukuku temel prensiplerine aykırı olduğuna karar vererek idari para cezasını iptal etti. Bu Türkiye'de örnek bir karardır. Hız sınırını geçmek araçları kullanan şoförlerin işledikleri bir suç olup, bu nitelikteki bir suç adına aracın sahibi olan şirkete ceza kesilmesi hukuka aykırı bir durumdur. Bu kararla bu durum açık bir biçimde uygulamada da karşılığını bulmuştur. Bu tür durumda 15 gün içerisinde yapılan itirazlar kabul ediliyor." şeklinde konuştu.

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları (5)
UGUR: gozun millletin ne isine yarayacak sen baska birseyler satisa cikar bak nasil millet arkanda kuyruga giriyor
TURKO: çok yavas gidin aksi halde ceza gelir devllete para lazımm
BENİM İÇİN HAVA HOŞ: ÇALIŞTIĞIM ŞİRKET BENİM SİGORTAMI YAPMADI CEZAYI ÖDETMELERİ İÇİN YA ONLARA ÇALIŞTIĞIMI İSPAT EDECEKLER YADA SİGORTASIZ İŞÇİ ÇALIŞTIRMAKTAN CEZA YİYECEKLER
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title