Şirket Haberleri

04.02.2007 17:34 | Son Güncelleme: 04.02.2007 17:34
Şirket Haberleri

2000 Yılında Bir Araya Gelen 7 Ayrı Firmanın Birleşerek Kurduğu İzmir Merkezli Yeni Nak Kargo, Hedef Büyüttü. Şirket, Kuşadası Onura Otel'de Düzenlediği Bayi Toplantısında Başta Kurumsallaşma ve Büyüme Olmak Üzere Yeni Hedeflerini Açıkladı.

2000 yılında bir araya gelen 7 ayrı firmanın birleşerek kurduğu İzmir Merkezli Yeni NAK Kargo, hedef büyüttü. Şirket, Kuşadası Onura Otel'de düzenlediği bayi toplantısında başta kurumsallaşma ve büyüme olmak üzere yeni hedeflerini açıkladı.

Yurt genelinde 62 bayi, 310 araçlık filosu, 20 bin araç kapasitesi ve bin çalışanı ile Türkiye'nin İzmir merkezli tek kargo şirketi olan Yeni NAK Kargo, 2007 yılında taşıma kapasitesini yüzde 50 arttırarak 30 bine ve çalışan sayısını bin 500'e çıkarmayı somut hedef olarak belirledi. Şirketin en öncelikli konusunun ise kurumsallaşma olduğu bildirildi. Yeni NAK Kargo, Ege Üniversitesi bünyesindeki Üntaş Eğitim Hizmetleriyle yaptığı anlaşma çerçevesinde kurumsallaşma çalışmalarına başladı.

Bayi toplantısının açılış konuşmasını yapan Yeni NAK Kargo Yönetim Kurulu Üyesi Ali Haydar Erdem, hazırladığı sunumda 2006 yılında yüzde 16 kar artışı sağladıklarını kaydederek, "Görülüyor ki, 2007 yılı Türk ekonomisi açısından kötü geçecek. Çünkü bu yıl iki seçim var. Ayağımızı yorgana göre uzatmamız gerekiyor. Bu nedenle gerçekçi hedefler belirledik" dedi.

Yeni NAK Kargo Yönetim Kurulu Üyesi Zeki Karakuzulu ise zaman içerisinde ambarcılıktan kargoculuğa geçildiğini, ancak dünyada artık lojistiğin ön plana çıktığını belirterek, "Yabancı yatırımcılar için kargo sektörü öncelikli bir konuma geldi. Lojistik ve nakliye alanında rekabet koşullarına uymak zorundayız" diye konuştu.

Pınarbaşı'ndaki 22 bin metrekarelik yeni kargo terminalinin yapımını tamamladıklarını açıklayan Yeni NAK Kargo Yönetim Kurulu Başkanı Koçali Al ise mevcut 10 bin metrekarelik depolarla birlikte 32 bin metrekareye ulaştıklarını belirterek, İzmir Limanı'nda açmayı düşündükleri antrepolarla birlikte 100 bin metrekareye çıkacaklarını söyledi. İzmir'de 85 bini aktif 320 bin müşteri potansiyeline sahip olduklarını vurgulayan Koçali Al, sadece İzmir'den günde ortalama 40 bin parça mal taşıdıklarını kaydederek, "Bu rakamı daha da arttırmalıyız. Global rekabet koşulların uyabilmek için güçlerimizi birleştirmeliyiz. Yeni NAK Kargo sadece 7 ortağın değil, hepimizin. Her şeyden önce hepimiz arkadaşız, beraber ağladık, beraber güldük. Ama artık bu değişiyor. Biz gidiyoruz, yerimize profesyoneller geliyor. Kendini yenileyemeyen, yenilir. Kurumsallaşmak zorundayız" dedi.

Daha sonra Yeni NAK Kargo'nun kurucularından Nejat Boztepe'ye kargo sektöründe 50 yılını doldurduğu için yönetim kurulu adına Zeki Karakuzulu tarafından bir plaket verildi. Plaket töreni sonrası bir konuşma yapan Nejat Boztepe, bazı anılarını anlatarak, değişim için geç bile kalındığını söyledi.

Daha sonra Ege Üniversitesi bünyesindeki Üntaş Eğitim Hizmetleri adına Yeni NAK Kargo'daki kurumsallaşma çalışmalarını yürüten İletişim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ahmet Bülent Göksel, İletişim Fakültesi Öğretim Üyesi Doç. Dr. Gaye Özdemir Yaylacı, Ege Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi Öğretim Üyeleri Prof. Dr. Haluk Soyuer ve Doç. Dr. Julide Kesken kurumsallaşma konusunda seminer verdi. Öğretim Üyeleri, Yeni NAK Kargodaki yeniden yapılanma kapsamında pek çok değişiklik olacağını, bunlardan en önemlisinin ise yazılan özel bir program sayesine tüm bayilerin merkezle online sürekli bağlantılı olacağını ifade ettiler.

(ZH-DAK-YK)

04.02.2007 16:44 TSİ

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

title