Şirin: "İletişim Hürriyeti Devletten Endişe Etmemeyi Amaçlar"

Şirin: "İletişim Hürriyeti Devletten Endişe Etmemeyi Amaçlar"

Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin, Dinleme İddialarıyla İlgili, "Herkes Bu Ülkede İletişim Hakkının, İletişim Hürriyetinin Korkusuzca ve Devletten Endişe Etmeden, Bir Derin Devlet Faktörüyle Haberleşmesinin Zedelenmesine İmkan Vermeden Korunmasını Amaçlar" Dedi.

Şirin:

Yargıtay Başkanvekili Osman Şirin, dinleme iddialarıyla ilgili, "Herkes bu ülkede iletişim hakkının, iletişim hürriyetinin korkusuzca ve devletten endişe etmeden, bir derin devlet faktörüyle haberleşmesinin zedelenmesine imkan vermeden korunmasını amaçlar" dedi.

İstanbul Kültür Üniversitesi (İKÜ) tarafından Adalet Bakanlığı Eğitim Daire Başkanlığı ve İstanbul Barosunun işbirliğiyle düzenlenen ''Hukuk Devletinde Suç Yaratılmasının ve Suçun Aydınlatılmasının Sınırları Uluslararası Sempozyumu''nun başında soruları yanıtlayan Şirin, "dinleme olaylarının halkı tedirgin edip etmediği'' yönündeki sorusu üzerine halk ve devlette o yönde endişeler olduğunu ifade etti.

Halkın devletten istediği özgürlüğün, devletin hedefi olması gerektiğini belirten Şirin, bu noktada kimsenin çatışmadığını söyledi. Bunların, temel ilkenin hürriyetler olduğu gerçeğini değiştirmeyeceğini belirten Şirin, ''devleti bireyden önce koruma'' tarzındaki bir düşüncenin dünyada reddedildiğini kaydetti. Osman Şirin, bireyi korumak suretiyle devleti korumak fikrinin ön plana çıktığını, bireyin korunmasıyla aslında devletin de korunmuş olduğunu dile getirdi.

Şirin, ''AK Parti'nin kapatılması davası''na ilişkin de ''Anayasa Mahkemesi ne yapması gerekiyorsa onu mutlaka yapacaktır. Sonunda verdiği kararı da birileri reddetse, birileri kabul etse de mutlaka netice hasıl edecek, herkesin benimseyeceği bir karar olacaktır'' diye konuştu.

Şirin, devam eden bir davayla ilgili hiçbir kimsenin, özellikle bir yargıcın yorum yapmadığını ve taraflar ile toplumun da yapmaması gerektiğini sözlerine ekledi.

Kaynak: AA