Sırbistan'da Parlamento Seçimleri

Sırbistan'da Parlamento Seçimleri

21 Ocak Pazar Günü Sırbistan'da Düzenlenecek Olan Parlamento Seçimleri, Gözlemciler Tarafından Son Yılların En Önemli Seçimleri Olarak Nitelendi. Seçimlerin, Yükselişte Olan Aşırı Milliyetçi Radikal Parti ile Demokrat Parti Arasında Arena Savaşına Dönmesi Bekleniyor.

Sırbistan'da Parlamento Seçimleri

21 Ocak Pazar günü Sırbistan'da düzenlenecek olan parlamento seçimleri, gözlemciler tarafından son yılların en önemli seçimleri olarak nitelendi. Seçimlerin, yükselişte olan aşırı milliyetçi Radikal Parti ile Demokrat Parti arasında arena savaşına dönmesi bekleniyor.

Sırbistan'ın Avrupa ile mi, Avrupa'sız mı yola devam edeceğini tayin edecek olan seçimlerde Kosova, önde gelen siyasi partilerin kampanyalarında bir numaralı konu haline geldi. Bağımsız gözlemciler, seçimlerde Lahey Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesi'nde yargılanmakta olan Vojislav Şeşelj'in liderliğini yaptığı Sırp Radikal Partisi'nin (SRS) oyların yüzde 30'unu kazanabileceğine işaret etmekte. Milliyetçi tavırları, özellikle de Kosova konusunda sert açıklamalarıyla tanınan Sırbistan Başbakanı Vojislav Koştunica'nın başında bulunduğu Sırbistan Demokratik Partisi-Yeni Sırbistan'ın (DSS-NS) ise seçimlerde ikinci parti olarak çıkması beklenirken, Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç'in başını çektiği Demokratik Parti'nin de (DS) üçüncü sıraya yerleşmesi tahmin ediliyor. Toplam 20 siyasi partinin katılacağı seçimlerde 6 milyon 640 bine yakın seçmen, 250 milletvekilini seçmek için oy kullanacak. Seçimler, yerli ve yabancı 4 bin 200 gözlemci tarafından takip edilecek. Seçimler Kosova'nın Sırp yerleşim yerlerinde de düzenlenecek. Kosovalı Sırplar, Kosova'da 22 belediye, 267 seçim yerinde oylarını kullanabilecek.

Öte yandan Birleşmiş Milletler Kosova Misyonu, Kosova'da Sırp seçimlerinin düzenlenmesine onay vermediğini ancak seçimleri engellemeyeceğini açıklamıştı.

(EK-OYK-OYK-RO-D)