Sırbistan'da Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları

Sırbistan'da Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları

Bağımsız Gözlemciler, Sırbistan'daki Cumhurbaşkanlığı Seçimlerini Yüzde 39.4 Oy Oranı ile Milliyetçi Tomislav Nikoliç'in Önde Götürdüğünü Açıkladı. Seçimlerden Birinci Olarak Çıkması Beklenen Nikolaç'in, Cumhurbaşkanı Olabilmek İçin İlk Turda Gerekli Olan Yüzde 50'lik Oy Oranını Yakalayamacağı Açıklandı.

Sırbistan'da Cumhurbaşkanlığı Seçim Sonuçları

Bağımsız gözlemciler, Sırbistan'daki cumhurbaşkanlığı seçimlerini yüzde 39.4 oy oranı ile milliyetçi Tomislav Nikoliç'in önde götürdüğünü açıkladı. Seçimlerden birinci olarak çıkması beklenen Nikolaç'in, cumhurbaşkanı olabilmek için ilk turda gerekli olan yüzde 50'lik oy oranını yakalayamacağı açıklandı.

Sırbistan'daki cumhurbaşkanlığı seçim sonuçlarına ilişkin, bağımsız gözlemci statüsündeki Serbest Seçim ve Demokrasi Merkezi (CESID) tarafından yapılan açıklamada, Sırbistan Radikalleri adlı milliyetçi partinin adayı Nikoliç'in yarışı önde götürdüğü ifade edildi. CESID adına açıklama yapan Zoran Lucic, Nikoliç'in yüzde 39.4 oy oranı ile seçimleri önde götürdüğünü bildirdi. Batı yanlısı mevcut Cumhurbaşkanı, Demokrat Parti adayı Boris Tadiç'in ise yüzde 35.4 oy oranı ile ikinci olduğu belirtiliyor.

Tahminlerin, 6.7 milyon seçmenin yaklaşık yüzde 60'ının katılım gösterdiği ülke genelindeki toplam oyların yüzde 10'undan daha azıyla gerçekleştirildiği kaydedildi.

(AFP-OYK-OYK-OK-D)

Kaynak: İHA