Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç'in Kosova'da Sırp Köyünü Ziyaretine Barikatlı Engel

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç'in Kosova'da Sırp Köyünü Ziyaretine Barikatlı Engel

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kosova ziyaretinin ikinci gününde yollara kurulan barikatlar nedeniyle Skenderay Belediyesine bağlı Sırp köyü Bajnska’yı ziyaret edemedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç'in Kosova'da Sırp Köyünü Ziyaretine Barikatlı Engel

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Kosova ziyaretinin ikinci gününde yollara kurulan barikatlar nedeniyle Skenderay Belediyesine bağlı Sırp köyü Bajnska'yı ziyaret edemedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç'in Kosova'daki bir köye ziyareti barikatlarla engellendi. Eski Kosova Kuruluş Ordusu (UÇK) gazileri ve vatandaşlar köye giden yollarda kamyonlarla barikatlar oluşturarak, Sırp lider Vuçiç'in Banjska köyüne gitmesini engelledi. Kosova hükümetinin de "güvenlik" nedeniyle köye ziyareti iptal etmesi sebebiyle ziyaret esnasında gerginlik yaşandı. Yaklaşık 200 Kosovalı gazi, "Önce işlediğin suçlar için özür dile", "Masum insanlara soykırım yapanlar geçemez", "Vuçiç geçemez" yazılı pankartlar açtı.

Kosova'nın kuzeybatısında Sırpların yoğun olarak yaşadığı Banjska köyünün yollarını kapatan protestocular, Sırbistan Cumhurbaşkanı Vuçiç'ten Kosova'da Sırp güçlerinin 1998-1999 yıllarındaki savaş esnasında 15 bin Arnavut'u katletmesi nedeniyle Kosova halkından özür dilemesini istedi. Banjska köyündeki Sırplarla planlanan görüşmeyi gerçekleştiremeyen Vuçiç, Kuzey Mitroviça'ya hareket etti. Burada toplanan binlerce Kosovalı Sırp'a hitap eden Vuçiç, Sırbistan'ın hiçbir zaman Kosova'yı tanımayacağını belirterek, Kosova ile de savaş yapmayacağını söyledi.

Sırp bayrakları ve Vuçiç'in fotoğraflarıyla süslenen şehirde halka seslenen Vuçiç, Sırbistan'ın yılın sonuna kadar Kosova'yı tanıması gerektiğini belirtenlerin yalan söylediklerini belirterek, gösterdikleri çabanın yalnızca uzlaşma sağlanması ve barışçıl çözüm bulunması amacını güttüğünü vurguladı. Kosova ile Sırbistan arasındaki sınırların değişmesinden yana olmadığını da açıklayan Vuçiç, "Vizyonum, Arnavutlarsız ya da Sırplarsız bir Kosova değil. Vizyonum efsanelere değil gerçekçiliğe dayalıdır" dedi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksabdar Vuçiç, Kosova ziyaretini bugün tamamlayacak. - PRİŞTİNE

Kaynak: İHA