Sırbistan Cumhurbaşkanı Tadic'ten Çarpıcı Açıklamalar

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tadic'ten Çarpıcı Açıklamalar

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic, Makedonya'nın Ohri Şehrinde Düzenlenen 15. Orta Avrupa Devlet Başkanları Zirvesi'nde Yaptığı Konuşmada, Kosova'nın Bağımsızlığını Tanımadıklarını Yineleyerek, Avrupa Yolundan da Dönmeyeceklerini Belirtti.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Tadic'ten Çarpıcı Açıklamalar

Sırbistan Cumhurbaşkanı Boris Tadic, Makedonya'nın Ohri şehrinde düzenlenen 15. Orta Avrupa Devlet Başkanları Zirvesi'nde yaptığı konuşmada, Kosova'nın bağımsızlığını tanımadıklarını yineleyerek, Avrupa yolundan da dönmeyeceklerini belirtti.

Ohri Zirvesi'ne katılan Sırbistan Devlet Başkanı Tadic, Kosova'nın Sırbistan'ın ayrılmaz bir parçası olduğunu belirterek, ülkesinin egemenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmaktan vazgeçmeyeceklerini söyledi. Kosova konusunda yeniden müzakere yapılmasını talep eden Tadic, "Sırbistan, Kosova sorununun çözülmesine yönelik olarak Birleşmiş Milletler (BM) himayesinde müzakerelerin devam etmesinden yanadır. Kosova'nın tek taraflı bağımsızlığını ilan etmesi bizim açımızdan geçersizdir. Dünya ülkelerinin Kosova kurumlarıyla yaptıkları anlaşmaları geçersiz sayacağız. Öte yandan Sırbistan, AB yolunda ilerlemesini sürdürecektir" dedi.

Makedonya ile Kosova arasında yaşanan sınır ihtilaflarına da değinen Tadic, "Sırbistan karar almadan ve Sırbistan'ın katılımı olmadan Makedonya ile Kosova sınırı belirlenemez" diye konuştu.

Tadic, son olarak zirve boyunca Kosova'nın bağımsızlığını kabul eden ülkelerin devlet başkanlarıyla ikili temaslarda bulunmayacağını sözlerine ekledi.

(EK-TB-OYK-CC-D)

Kaynak: İHA