Şiran Haberleri

Şiran haber, Şiran son dakika haberleri ve gelişmeleri.

Şiran 1.3.2018
Afrin'de Deaş ile PKK Omuz Omuza
ÖSO, Azez yakınlarında Şiran'ı 23 Şubat'ta PKK/PYD'den temizlediği sırada, DEAŞ mensuplarının PKK/PYD saflarında çatışmaya katıldığını tespit etti.
Şiran 1.3.2018
Kayseri Modern Anlamda Dünyanın İlk Akıl Hastanesini 4 Yılda 400 Bin Kişi Ziyaret Etti
Selçuklu hükümdarı Alaattin Keykubat'ın kız kardeşi prenses Gevher Nesibe adına Kayseri'de 1206 yılında inşa edilen, Gevher Nesibe Gıyasiye ve Şifahanesi'nin içindeki akıl hastanesi bölümü, 4 yıl önce restore edilerek müzeye çevrildi. Hastaların kuş, su ve müzik sesleriyle tedavi edildiği ilk hastane olarak kabul edilen akıl hastanesi, ziyaretçi akınına uğradı. 4 yılda 400 bin ziyaretçi müzede ağırladıklarını belirten Müze Müdürü Fehmi Gündüz, Sultan Alpaslan'ın Moğolları Malazgirt Savaşı'nda yenmesi ve Anadolu'nun kapılarını Türklere açmasından sonra Selçuklular ilk iş olarak Anadolu'yu harap durumundan kurtarmak için çalıştı. Anadolu'nun her yerine şifahane, cami, köprü ve kervansaraylar yaptı. Refah merkezi haline gelen yerlerden birisi de Kayseri oldu. 1206 yılında içinde şifahanesi, medresesi ve akıl hastanesi bulunan 2 bin 800 metrekarelik bir yapı inşa etti. Gevher Nesibe Gıyasiye ve Şifahanesi'nde sadece kılıç yarası olanlar değil, akıl hastaları da tedavi edilmekteydi. 1500'lü yıllarda Betlam hastanesinde İngiltere, içlerine cin kaçtığı gerekçesiyle akıl hastaları yakılırken, Kayseri'de o dönemden 300, günümüzden ise 800 yıl önce akıl hastalarına tedavi aranmış. Özellikle İbna Sina'nın tıp kitapları okunmuş ve medrese uygulanmıştır. Akıl hastaları Acem şiran, ırak, nihavend makamlarında tedavi edildi.
Şiran 1.3.2018
Dha Yurt Bülteni-7
Görüntü Dökümü: ------------------------ -Araziden görüntü -Arazideki hayvan kemikleri -Ekiplerin incelemesi Haber-Kamera: Fatih YILMAZ/TOKAT, (48 mb) ==================================================== 4)MODERN ANLAMDA DÜNYANIN İLK AKIL HASTANESİNİ 4 YILDA 400 BİN KİŞİ ZİYARET ETTİ KAYSERİ'nin Kocasinan ilçesinde, modern anlamda dünyanın ilk tıp merkezi olarak kabul edilen Gevher Nesibe Gıyasiye ve Şifahanesi içindeki akıl hastanesi bölümü, restore edilip müzeye çevrildikten sonra 4 yılda 400 bin kişi tarafından ziyaret edildi.  Selçuklu hükümdarı Alaattin Keykubat'ın kız kardeşi prenses Gevher Nesibe adına Kayseri'de 1206 yılında inşa edilen, Gevher Nesibe Gıyasiye ve Şifahanesi'nin içindeki akıl hastanesi bölümü, 4 yıl önce restore edilerek müzeye çevrildi. Hastaların kuş, su ve müzik sesleriyle tedavi edildiği ilk hastane olarak kabul edilen akıl hastanesi, ziyaretçi akınına uğradı. 4 yılda 400 bin ziyaretçi müzede ağırladıklarını belirten Müze Müdürü Fehmi Gündüz, "Sultan Alpaslan'ın Moğolları Malazgirt Savaşı'nda yenmesi ve Anadolu'nun kapılarını Türklere açmasından sonra Selçuklular ilk iş olarak Anadolu'yu harap durumundan kurtarmak için çalıştı. Anadolu'nun her yerine şifahane, cami, köprü ve kervansaraylar yaptı. Refah merkezi haline gelen yerlerden birisi de Kayseri oldu. 1206 yılında içinde şifahanesi, medresesi ve akıl hastanesi bulunan 2 bin 800 metrekarelik bir yapı inşa etti. Gevher Nesibe Gıyasiye ve Şifahanesi'nde sadece kılıç yarası olanlar değil, akıl hastaları da tedavi edilmekteydi. 1500'lü yıllarda Betlam hastanesinde İngiltere, içlerine cin kaçtığı gerekçesiyle akıl hastaları yakılırken, Kayseri'de o dönemden 300, günümüzden ise 800 yıl önce akıl hastalarına tedavi aranmış. Özellikle İbna Sina'nın tıp kitapları okunmuş ve medrese uygulanmıştır. Akıl hastaları Acem şiran, ırak, nihavend makamlarında tedavi edildi.
Şiran 1.3.2018
Modern Anlamda Dünyanın İlk Akıl Hastanesini 4 Yılda 400 Bin Kişi Ziyaret Etti
4 yılda 400 bin ziyaretçi müzede ağırladıklarını belirten Müze Müdürü Fehmi Gündüz, "Sultan Alpaslan'ın Moğolları Malazgirt Savaşı'nda yenmesi ve Anadolu'nun kapılarını Türklere açmasından sonra Selçuklular ilk iş olarak Anadolu'yu harap durumundan kurtarmak için çalıştı. Anadolu'nun her yerine şifahane, cami, köprü ve kervansaraylar yaptı. Refah merkezi haline gelen yerlerden birisi de Kayseri oldu. 1206 yılında içinde şifahanesi, medresesi ve akıl hastanesi bulunan 2 bin 800 metrekarelik bir yapı inşa etti. Gevher Nesibe Gıyasiye ve Şifahanesi'nde sadece kılıç yarası olanlar değil, akıl hastaları da tedavi edilmekteydi. 1500'lü yıllarda Betlam hastanesinde İngiltere, içlerine cin kaçtığı gerekçesiyle akıl hastaları yakılırken, Kayseri'de o dönemden 300, günümüzden ise 800 yıl önce akıl hastalarına tedavi aranmış. Özellikle İbna Sina'nın tıp kitapları okunmuş ve medrese uygulanmıştır. Akıl hastaları Acem şiran, ırak, nihavend makamlarında tedavi edildi.
Şiran 22.2.2018
Gümüşhane'de Kurulan Güneş Enerjisi
Memiş, elektrik enerjisinde en büyük doğal gücün güneş enerjisi olduğunu vurgulayarak, şöyle devam etti: "Bütün bilim adamları artık bu teknolojiyle uğraşıyor. Bizde de özellikle Kelkit havzasının bu potansiyeli var. Köse de Kelkit de Şiran da ilimiz güneş ışınlarından daha fazla faydalanıyor ama bilimsel olarak yapılan verilerde çok daha iyi olan başka iller de var.
Şiran 21.2.2018
Zeytin Dalı Harekâtında Kuzey ve Kuzey Doğu Hattı Birleşti
Dün alınan alınan dört köyle Azez'den Bülbül'e giden yol açılmış oldu. ÖSO, dün Şiran bölgesinde bulunan Zeytune, Arap Viran, El Cemiliye, Deyr Suvan köylerinin kontrolünü sağladı.
Şiran 20.2.2018
Gümüşhane'de 11. Kalkınma Planı Toplantısı
Vali Memiş, Gümüşhane'deki 28 işletmede yıllık 5 bin ton pestil-köme üretildiğini anlatarak, şöyle devam etti: "Türkiye'nin en kaliteli pestil-kömesini üretiyoruz. Türkiye'nin en kaliteli İŞGEM'ini Gümüşhane'de kuruyoruz. Yaklaşık 9 milyon avroluk bir proje. Sermayesi olmayan genç girişimcilerle inovatif ürünler üreteceğiz. Kuşburnunu yeniden canlandıracağız. Biz bu kuşburnunu İŞGEM'de yeniden faaliyete geçireceğiz. Ceviz Gümüşhane'ye Şili, Arjantin gibi ülkelerden geliyor. Gıda, Tarım ve Hayvancılık İl Müdürlüğümüzle proje yaptık ve 50 bin ceviz fidanını toprakla buluşturduk. Diktiğimiz fidanların yüzde 90'ı tuttu, 5 yıl sonra ürün almaya başlayacağız. İnşallah 5 yıl sonra bir kilogram cevizi bile Gümüşhaneliler dışarıdan almayacak." Kelkit Hayvancılık İhtisas Organize Sanayi Bölgesi'ni kurduklarını, bunun ÇED sürecinde olduğunu ifade eden Memiş, "Akabinde Şiran'a da kurmayı hedefliyoruz.
Şiran 20.2.2018
Öso, 4 Köy ve 3 Tepeyi Daha Ele Geçirdi
ÖSO ayrıca El Cemile ve Arap Viran köylerinin kontrolünü ele geçirdi. ÖSO, Afrin yakınlarında bulunan Şiran istikametindeki 3 tepenin daha kontrolünü sağladı.
Şiran 19.2.2018
Dha Yurt Bülteni-6
Okullararası Folklor İl Birinciliği yarışmaları, Hüsnü Bayer Kapalı Spor Salonu'nda yapıldı. Yarışmaya 8 ekip katıldı. Vatandaşın yoğun ilgi gösterdiği yarışmayı Ak Parti Burdur Milletvekili Bayram Özçelik, İl Emniyet Müdürü Arif Çankal, Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Faruk Şiran da izledi.
Şiran 26.1.2018
Doğu Karadeniz'de Kış
İl Özel İdare yetkililerinden alınan bilgiye göre, kent merkezinde 20, Kürtün'de 15, Torul'da 10 ve Şiran'da da 10 köy yolu ulaşıma kapalı bulunuyor.
Şiran 25.1.2018
Yurtta Kış
İl Özel İdaresi yetkililerinden alınan bilgiye göre, merkezde 45, Kelkit'te 20, Köse'de 3, Kürtün'de 15, Şiran'da 22 ve Torul'da 20 olmak üzere 125 köyle ulaşım sağlanamıyor.
Şiran 24.1.2018
Denizi Olmayan Kent Yıllık 4,7 Bin Ton Balık Üretiyor
Gümüşhane'nin Kürtün ilçesinde 11 işletmede 2 bin 650 ton, Torul'da 17 işletmede bin 950 ton, Kelkit'te 3 işletmede 50 ton, Şiran'da 3 işletmede 20 ton, merkezde ise 4 işletmede yıllık 5 ton balık üretiliyor.
Şiran 17.1.2018
Gümüşhane'de 1 Milyon Liralık Eğitim Yatırımı
Gümüşhane'nin Şiran ilçesinde, yaklaşık 1 milyon liraya mal edilen eğitim atölyelerinin açılışı gerçekleştirildi.
Şiran: Grip Deyip Geçmeyin!Şiran 10.1.2018
Şiran 10.1.2018
Gribi Hafife Almayın
Amerikan Hastanesi Enfeksiyon Hastalıkları Bölümü Dr. Şiran Keske gribin, nasıl bulaştığını ve hastalığa karşı nasıl önlem alınması gerektiğini aktarıyor.
Şiran 9.1.2018
Gümüşhane'de Lavanta Yetiştirilecek
Gümüşhane'de lavanta üretiminin ilk defa yapılacağının bilgisini paylaşan Birşen, şunları kaydetti: "Proje aşamaları Batı Akdeniz Tarımsal Araştırma Enstitüsü Müdürlüğü ile iş birliği halinde yürütülecek. Proje ile ilk etapta Kelkit, Şiran ve Köse ilçelerinde toprak tahlili yapılarak, lavanta bahçesi kurulacak alanlar tespit edilecek.
Şiran 27.12.2017
Balkan Şampiyonu Yasemin Zengin, Köyünde Yeni Sporcular Yetiştiriyor
Atletizm Federasyonu Milli Takımlar Koordinatörü eski milli atlet Halil Akkaş, Burdur Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü Ömer Faruk Şiran ile birlikte köyü ziyaret ederek, minik sporcularla sohbet etti.
Şu an buradasınız: Şiran Haber, Şiran Son Dakika Haberleri - Haberler - Sayfa 10 - Şiran haber sayfamızda Şiran haberleri okuyabilir, Şiran son dakika haberleri ve güncel Şiran gelişmelerini görebilirsiniz. Gümüşhane İl Özel İdaresi'nin Faaliyet Raporu Kabul Edildi.
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 7.8.2020 04:16:59. #1.14#
title