Sinop'ta yüzlerce yıllık 'Helesa' geleneği yeniden canlandırıldı

Sinop'ta yüzlerce yıllık 'Helesa' geleneği yeniden canlandırıldı

Sinop'ta düzenlenen geleneksel 'Helesa Şenlikleri' renkli görüntülere sahne oldu. Sinop Belediyesi ile Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen şenliklere çok sayıda Sinoplu katıldı.

Sinop'ta yüzlerce yıllık 'Helesa' geleneği yeniden canlandırıldı

Sinop'ta düzenlenen geleneksel 'Helesa Şenlikleri' renkli görüntülere sahne oldu. Sinop Belediyesi ile Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen şenliklere çok sayıda Sinoplu katıldı. Sinop Valisi Zeki Şanal, Belediye Başkanı Zeki Yılmazer, Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği Başkanı İsmail Hakkı Gülenç, Sinop eski Milletvekili Özer Gürbüz de mahalle aralarında maniler söyleyip balkonlara çıkan vatandaşları selamladı.

Yüzyıllar önce Karadeniz'in azgın dalgalarından kaçarak Sinop Limanı'na sığınan ve yiyecekleri bitince küçük bir takayı süsleyip maniler söyleyerek Sinop sokaklarında yiyecek toplayan gemicilerden kalan gelenek, bu yıl da düzenlenen şenlikle yaşatıldı. Şenlikte vatandaşlar ellerinde fenerler ve süslenmiş bir takayla sokaklarda gezerek para topladı. Çok sayıda Sinoplu, evlerinin balkonundan süslenmiş takanın içerisine para atarak katkıda bulundu.

Kaynak: CHA