Sinop'ta Gezici Film Festivali Sona Erdi
Haberler » Yerel » Sinop'ta Gezici Film Festivali Sona Erdi - Haberler

Sinop'ta Gezici Film Festivali Sona Erdi

Ankara Sinema Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Sinop'ta düzenlenen 18. Gezici Film Festivali, yönetmenliğini Uğur Yücel'in yaptığı ve başrollerini Cenk Medet Alibeyoğlu, Ahmet Rıfat Sungar, Şebnem Bozoklu'nun paylaştığı "Soğuk" adlı filmin gösterimi ile sona erdi.

Sinop'ta Gezici Film Festivali Sona Erdi

Ankara Sinema Derneği tarafından Kültür ve Turizm Bakanlığı'nın katkılarıyla Sinop'ta düzenlenen 18. Gezici Film Festivali, yönetmenliğini 'in yaptığı ve başrollerini , Ahmet Rıfat Sungar, Şebnem Bozoklu'nun paylaştığı "Soğuk" adlı filmin gösterimi ile sona erdi.

Sinop Kültür ve Turizm Derneği Başkanı Fahri Bostan, Halk Eğitim Merkezi'ndeki gösterimin ardından yaptığı konuşmada, 4 gün süren film festivalinde dünya ve Türk sinemasının ödüllü  filmleri ile ünlü oyuncular ve yönetmenlerini ağırlayan Sinop'ta yaklaşık 4 bin kişinin film izleme olanağı bulduğunu söyledi.

Gezici Film Festival kapsamında bu yıl ilk kez Ayancık ve Erfelek ilçelerinde de film gösterimi yapıldığını belirten Bostan, "Bir gün de olsa ilçelerimizde film festivaline gösterilen yoğun ilgi bizi oldukça mutlu etti. Bu arada festivale büyük katkı sağlayan Sinop Valiliği, Sinop Belediyesi ile Sinop Kültür ve Turizm Derneği üyelerimize ve destek sağlayanlara buradan ve yürekten teşekkür ediyorum" dedi.

Ankara Sinema Derneği Başkanı Ahmet Boyacıoğlu ise "Yağmur yağdı, kar yağdı ama Sinopluların festivale ilgisi dört gün boyunca vardı. Festival için Kastamonu'dan,Samsun'dan,Çorum'dan ve Sinop'un ilçelerinden çok sayıda gelenler olmuş, bu bizi çok mutlu etti" diye konuştu.

Festival boyunca filmlere olan yoğun ilginin kendilerini mutlu ettiğini belirten Boyacıoğlu, şöyle devam etti:

"Sinop'ta sinema olmayışının eksikliğini burada gördük. En kısa sürede bu kente sinema salonu yapılması için gerekli çalışmalar için uğraş vereceğiz. Geçtiğimiz yıllarda 100 kişilik cep sineması dediğimiz Deniz Sineması'nda festival filmlerini izliyorduk, sığmıyorduk. Bu yıl 400 kişilik Halk Eğitim Salonunda festival filmleri izlendi. Bu kapsamda bu yıl Sinop'ta yapılan festivalde teknik şartların daha iyi olması nedeniyle daha fazla seyirciye hitap edildi. Dört gün boyunca Sinop festivalinden çok mutlu olarak ayrılıyoruz. Buradan sayın valimize, belediye başkanımıza Kültür ve Turizm Derneği üyelerine ve emeği geçenlere teşekkür ediyorum." - Sinop

Kaynak: AA

Manşet

Haberler