Sinop'ta Geleneksel Helesa Şenlikleri

Sinop'ta Geleneksel Helesa Şenlikleri

Sinop'ta Her Yıl Geleneksel Olarak Ramazan Ayında Düzenlenen "Helesa Şenlikleri" Yine Renkli Görüntülere Sahne Oldu. Vali Konağı Önünde Helesa Manisi Söyleyen Sinoplular, Vali Zeki Şanal ve Ailesinden Helesa Bahşişi Aldı. Şenlikte Toplanan Paraların Yoksullara Bağışlanmak Üzere Sinop Yardımsevenler Derneği'ne Verileceği Bildirildi.

Sinop'ta Geleneksel Helesa Şenlikleri

Sinop'ta her yıl geleneksel olarak Ramazan ayında düzenlenen "Helesa Şenlikleri" yine renkli görüntülere sahne oldu. Vali konağı önünde Helesa manisi söyleyen Sinoplular, Vali Zeki Şanal ve ailesinden Helesa bahşişi aldı. Şenlikte toplanan paraların yoksullara bağışlanmak üzere Sinop Yardımsevenler Derneği'ne verileceği bildirildi.

Yüzyıllar önce Karadeniz'in azgın dalgalarından kaçarak Sinop Limanı'na sığınan ve yiyecekleri bitince küçük bir takayı süsleyip maniler söyleyerek Sinop sokaklarında yiyecek toplayan gemicilerden kalan gelenek, bu yıl da düzenlenen şenlikle yaşatıldı. Sinop Belediyesi ile Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği işbirliğiyle gerçekleştirilen şenliğe yaklaşık bin kişi katıldı. Şenlikte vatandaşlar, ellerinde fenerler ve süslenmiş bir takayla sokaklarda gezerek para topladı. Çok sayıda Sinoplu, evlerinin

balkonundan süslenmiş takanın içerisine para atarak katkıda bulundu. Sinop Valisi Zeki Şanal, Belediye Başkanı Zeki Yılmazer, Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği Başkanı İsmail Hakkı Gülenç ile eski Sinop Milletvekili Özer Gürbüz'ün birlikte "vira bismillah" sözü ile start alan şenlikte, protokol üyeleri balkonlara çıkan vatandaşları selamladı. Helesa teknesi valilik konağına geldiğinde kapıya çıkan Vali Şanal'ın eşi Nimet Şanal ve kızı Büşra Şanal, Vali Zeki Şanal ile birlikte yardım kutusuna para attı.

Şenliğe katılan Sinoplular, uzun süre konak önünde Helesa manisini söyledi.

Şenlikte konuşan Belediye Başkanı Zeki Yılmazer, Helesa'nın Sinop'a özgü bir gelenek olduğunu belirterek, "Her Ramazan ayında Sinoplular bu geleneği yaşıyor ve yaşatıyor. Bu coşkulu şenliği diğer kuşaklara aktarma hususunda köprü vazifesi görmekten oldukça mutlu olduğumuzu belirtmek istiyorum. Şenlikte toplanan paraları, Sinoplu ihtiyaç sahipleri vatandaşlarımıza vereceğiz. Zaman içinde unutulma ve yok olma tehlikesiyle karşı karşıya olan bu geleneğimizi yaşatmaktan dolayı oldukça mutluyuz. Şenliklerin

bu yıl 9.'sunu düzenliyoruz" dedi.

Sinop Hemşehrilik ve Dostluk Derneği Başkanı İsmail Hakkı Gülenç ise, "Önümüzdeki Ramazanlar'da da bu şenlikleri daha coşkulu bir şekilde kutlayacağımıza inanıyorum. Helesa'yı unutturmayacağız. Kültürümüze sahip çıkacağız" diye konuştu.

(SÖ-SA-OK-Y)