Sınır Tanımayan Dokorlar Örgütü'nün Rusya Raporu

Sınır Tanımayan Dokorlar Örgütü'nün Rusya Raporu

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Moskova'da 2 Bin Kadar Çocuğun Sokaklarda Yaşadığını, Rusya Genelinde de On Binlerce Çocuğun Evsiz Olduğunu Açıkladı.

Sınır Tanımayan Dokorlar Örgütü'nün Rusya Raporu

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü, Moskova'da 2 bin kadar çocuğun sokaklarda yaşadığını, Rusya genelinde de on binlerce çocuğun evsiz olduğunu açıkladı.

Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü'nün Rusya ile ilgili raporunda, başkent Moskova'da 2 bin çocuğun sokaklarda yaşadığı, ülke genelindeyse on binlerce çocuğun evsiz olduğu belirtildi. Son 3 yıla göre, bir nebze ilerleme kaydedildiği kaydedilen raporda, "Başkent Moskova sokaklarında yaşayan 2 bin çocuğun yüzde 80'ini Moskova çevresindeki taşralardan gelen çocuklar oluşturuyor" denildi. Sokaklarda yaşayan çocukların sayısının tam olarak belirlenmesinin çok zor olduğunu belirten Sınır Tanımayan Doktorlar Örgütü Koordinatörü Alexei Nikiforov, "Her ne kadar 2003 yılına göre sokakta yaşayan çocukların sayısında düşüş olsa da rakamlar hala ciddi boyutlarda" diye konuştu.

Nikiforov, son 3 yıldaki ilerlemenin en önemli sebebinin Rusya şehir yöneticilerinin farklı bölgelerde yetimhaneler açmaları olduğunu da sözlerine ekledi. 1990'larda Sovyetler Birliği'nin dağılması sonrası ülke genelinde sosyal patlamalar yaşanmış, ekonomi çökmüş, sosyal hizmetler verilemez hale gelmişti. Tüm bunların sonucu olarak evsiz çocukların sayısında da ciddi artışlar yaşandı.

(AFP-OYK-OYK-RO-D)

Kaynak: İHA