Sinemacılar 'Yaralı Yürek' Setine Yapılan Saldırıyı Kınadı

Sinemacılar 'Yaralı Yürek' Setine Yapılan Saldırıyı Kınadı

Şanlıurfa'da Çekimleri Yapılan "Yaralı Yürek" İsimli Dizinin Setinin Basılması ve "Takva" Filminin Ödüllü Yönetmeni Özer Kızıltan ve Yardımcısı Celal Çimen'in Yapılan Saldırı Sonucu Yaralanması Sinema Yapım, Yönetim ve Oyuncu Dernekleri Tarafından Yapılan Bir Basın Açıklamasıyla Kınandı.

Sinemacılar 'Yaralı Yürek' Setine Yapılan Saldırıyı Kınadı

Şanlıurfa'da çekimleri yapılan "Yaralı Yürek" isimli dizinin setinin basılması ve "Takva" filminin ödüllü yönetmeni Özer Kızıltan ve yardımcısı Celal Çimen'in yapılan saldırı sonucu yaralanması sinema yapım, yönetim ve oyuncu dernekleri tarafından yapılan bir basın açıklamasıyla kınandı.

Yeni Melek Gösteri Merkezinde düzenlenen basın toplantısına, Reis Çelik, Deniz Türkali, Ali Düşenkalkar, Cem Özer ve Nurgül Yeşilçay başta olma üzere sinema emekçileri ile basılan setteki dizi oyuncularından Ali Çoban, Gökhan Atalay, Müfit Aytekin, Handan Yıldırım, Somer Karvan, Mustafa Turan, senaristler Macit Koper, Sevgi Saygı ve Hülya İniş de katıldı.

Toplantıda Sinema Eseri Sahipleri Meslek Birliği (SİNEBİR), Film Yönetmenleri Derneği (FİLM-YÖN), Senaryo Yazarları Derneği (SENDER), Çağdaş Sinema Oyuncuları Derneği (ÇASOD), Sinema Emekçileri Sendikası (SİNE-SEN) ve Sinema Oyuncuları Derneği (SODER) tarafından hazırlanan bir ortak açıklama basına okundu. Açıklamada, "ülkücü" olduklarını söyleyen 40-50 kişilik bir grubun dizinin setini basarak Kızıltan ve Çimen'i hastanelik ettikleri belirtilerek, Kızıltan'dan alınan bilgiye göre olayın, "töre cinayeti ve kadına yönelik şiddeti" konu edinen diziye karşı Şanlıurfa Belediye Başkanı, Ticaret Odası Başkanı, gazeteci Kemal Kapaklı ve CHP il yönetiminin kışkırtmasından kaynaklandığı savunuldu.

Filmin Şanlıurfa'yı ve Şanlıurfalı'yı kötü gösterdiği iddiasıyla böyle bir olayın meydana geldiği belirtilen açıklamada sadece Şanlıurfa'da değil tüm Türkiye'nin heryerinde şiddet ve linç kültürünün yayıldığı dile getirildi.

Dünden beri gelen telefonların da hiçbir anlam taşımadığını belirten sinemacılar başta Belediye Başkanı olmak üzere bütün Şanlıurfa ileri gelenlerinin sinema dünyasından ve Türkiye'den özür dilemeleri gerektiğini söylediler.

Kaynak: DHA