Sinema Sanatçıları Türkçe Olimpiyatları'nı Değerlendirdi

Sinema Sanatçıları Türkçe Olimpiyatları'nı Değerlendirdi

Türkçe Olimpiyatları'nın Final Gecesi İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde Büyük Coşku ile Gerçekleştirildi. Final Gecesini İzleyen Bazı Sanatçılar, Öğrencileri Tebrik Ederek, Geceyi "Muhteşem" Olarak Değerlendirdi.

Sinema Sanatçıları Türkçe Olimpiyatları'nı Değerlendirdi

Türkçe Olimpiyatları'nın final gecesi İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde büyük coşku ile gerçekleştirildi. Final gecesini izleyen bazı sanatçılar, öğrencileri tebrik ederek, geceyi "muhteşem" olarak değerlendirdi.

Dünyanın değişik 110 ülkesinden gelen 550 öğrenci arasından finale kalan öğrenciler, İstanbul Gösteri ve Kongre Merkezi'nde birinci olmak için yarıştı. Şarkı ve şiirlerin okunduğu, gösteri sunumlarının yapıldığı geceyi izlemeye gelen davetliler de öğrencilerle aynı coşku ve heyecanı paylaştı. Geceye, siyaset, sanat, spor gibi değişik kesimlerden tanınmış isimler de katıldı.

Geceye katılıp Türkçeyi en iyi kullanabilen olmak için yarışan öğrencileri izleyen sanatçılar, gazetecilerin sorularını yanıtladı. Yeşeren Düşler dizisinin sevilen oyuncusu Bilgehan Birincioğlu, dünyanın farklı ülkesinden gelen ve sahne alan öğrencileri izlerken tüylerinin diken diken olduğunu söyleyerek, "İzlediğim üç saat boyunca aklımdan şunlar geçti: Bugün ülkemizde nasıl bize bir işe girerken 'İngilizce biliyor musun' diye soruyorlar; inşallah 10 yıl sonra, 20 yıl sonra, 26. olimpiyatların yapıldığı zamanlarda yurt dışında işe girerken 'Türkçe biliyor musun' diye sorarlar" şeklinde konuştu.

Final gecesini tek kelime ile "muhteşem" olarak değerlendiren sinema sanatçısı Amil Karaköy, "Müthiş bir geceydi. Geçen yıl da izlemiştim; ama bu yıl daha fevkalade. Yıllar önce böyle bir organizasyonu hayal edemezdim. Hayran oldum. Geleceğini daha iyi görüyorum. Muhteşem Türkçe konuşuyorlar. Bizim Erzurum oyunlarını, Karadeniz oyunlarını ne kadar güzel oynadılar. Tebrik ediyorum organizasyonu yapanları" şeklinde konuştu.

Kaynak: CHA