Sındırgı Jeotermalle Isınıyor
Haberler » Güncel » Sındırgı Jeotermalle Isınıyor - Haber

Sındırgı Jeotermalle Isınıyor

Belediye Başkanı Ekrem Yavaş ve Sındırgı Jeotermal A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Gökhan Demir'le birlikte sıcak su bağlanan evleri ziyaret etti.

Sındırgı Jeotermalle Isınıyor

1984 yılında İzmir – İstanbul yolunun kaybedilmesiyle birlikte ilçe sürekli göç verdiğini ve Sındırgının geleceğinin turizmde olduğu için 2008 yılında projeyi hayata geçirdiklerini ifade eden Başkan Yavaş; 2008 yılında başlattığımız projeyi sona erdirmenin mutluluğun yaşadıklarını kaydetti.

Sındırgı Jeotermal Genel Müdürü Arif Uslu ise;"Jeotermaldeki ısınmanın konforunu yaşamayan bilmiyor. Türkiye genelinde yaptığımız paramız kadar ısınıyoruz. Tasarruf ediyoruz. Geceleri kısıyoruz. Ama şimdi burada 24 saatlik bu döngüde aynı sıcaklığı sağlamış olmak ciddi anlamda avantaj sağlıyor. Bina soğumadığı için hep aynı konforu yakalıyorsunuz" dedi.

Termal suyun ilçeye gelmesiyle birlikte istihdam alanlarının artacağını ve nüfusun tekrar artacağını belirten Başkan Yavaş; "Turizm bölgesinde ev ısınma olarak düşünüyoruz. Tabi insanlar kendisinin yararlandığı şeyler düşünüyor ama genel olarak baktığımızda isli puslu bir ortamda turizm yapmanın da bir anlamı yok. İnsanlar gelsin otelde kalsınlar ama şehirde de temiz bir havayı koklasınlar arzusundayız. O bakımdan baktığında faydaları her gün daha da arttığını hissedeceğiz. Daha iyi göreceğiz yaşayarak göreceğiz bunları. Bu bir zincirleme artılar zinciri. Sındırgının bir hayaliydi bu. Ben sizleri çalışmalarınızdan dolayı tebrik ediyorum. Artık ısınmaya başlamış, evlerinde kalorifer peteklerinde jeotermal ısı dolaşan şehirde yaşamanın keyfini hep beraber süreceğiz. İnşallah kaybettiğimiz o nüfus 37 Binden 50 binlere bulsun. İmkânlar buna göre artsın, istihdam artsın, seracılıkta termal oteller sayısı artsın. Her alanda yeni bir katma değer kazandırılsın. Bu açıdan sadece işi ısınma, termal otel veya seracılık değil yeni kafeler açılsın otantik alanlar olsun" dedi.

Jeotermal su ile ısınmaya başlayan Birol Şahin ve Ailesi konforlu ısınmanın mutluluğunu yaşıyor. Şahin ailesi sıcak su ile ısınmaktan son derece memmnun olduklarını ifade ederek; "Eskiye göre daha sıcak ve daha güzel. İs kokusu yok kömür kokusu yok. Kapı pencere açık duruyoruz. Sıcakta duramıyoruz. Kömürle ısınmaya göre şuanda mükemmel bir ısı sıcaklığına sahip. Devamlı olduğundan güzel bir şey" dedi. Şahin Ailesi misafirlerine çay, kek ikram etti. Başkan Yavaş ve Sındırgı Jeotermal A.Ş. yetkilileri daha sonra bina girişindeki sıcak su sisteminde incelemelerde bulundu.

Kaynak: Bültenler

Manşet

Haberler