Sındırgı'da Maden Şirketinden Halkı Bilgilendirme Toplantısı

Sındırgı'da Maden Şirketinden Halkı Bilgilendirme Toplantısı

14.03.2013 16:42 | Son Güncelleme: 14.03.2013 16:42
Sındırgı'da Maden Şirketinden Halkı Bilgilendirme Toplantısı

Balıkesir'in Sındırgı ilçesine bağlı Yusufçamı köyünde Zenit Madencilik San.ve Tic.

Balıkesir'in Sındırgı ilçesine bağlı Yusufçamı köyünde Zenit Madencilik San. ve Tic. AŞ, Kızıltepe Altın ve Gümüş Madeni Projesi kapsamında halkı bilgilendirmek, görüş ve önerilerini almak için 'Halkın Katılım Toplantısı' düzenledi.

Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şube Müdürü Günnür Berk'in başkanlığında yapılan toplantıda SRK Danışmanlık ve Mühendislik tarafından hazırlanan proje halka anlatıldı.

Yusufçamı Köyü İlkokulu'nda yapılan 'Halkın Katılımı Toplantısı' geniş güvenlik önlemleri altında yapıldı. Sındırgı Jandarma Karakol Komutanlığı toplantının provoke edilmemesi için köy girişinde geniş güvenlik önlemleri aldı. İlçe merkezinden katılımın olmadığı toplantıya proje civarında bulunan Yusufçamı, Yolcupınar ve Çoturtepe köylüleri katıldı. SRK Danışmanlık firmasının hazırladığı proje köylülere anlatıldıktan sonra katılımcıların soru ve görüşleri alındı.

Toplantıya katılanlar atık suların çevreye zarar verip vermeyeceği, siyanür kullanılıp kullanılmayacağı, toz bulutunun nasıl önüne geçileceği ve patlamaların çevrede rahatsızlık verip vermeyeceği konularında sorular sordu. Bu sorulara SRK Danışmanlık Genel Müdür Yardımcısı Ahmet Oğuz Öztürk cevap verdi. Madende çalışacak işçilerin bu yöreden olup olmayacağı sorusunu ise Zenit Madencilik Halkla İlişkiler Müdürü Coşkun Kuzu cevapladı. Kritik noktalarda çalışacak personelin deneyimli ve tecrübeli olacağını ve dışarıdan geleceğini ifade ederek, "Bir maden işletmesi için en uygun işçi o yöreden çalışmasıdır. Onun için kritik bölgelerde çalışacak personel dışarıdan gelecek, ama onun dışında çalışacak elemanın yüzde 80'i bu yöreden olacak. Bu konuda sizlere namus sözü veriyorum. Kimse merak etmesin." dedi.

Maden çıkarılmasına karşı olmadıklarını belirten köylüler ise "Maden çıkarılmasına karşı değiliz, ama önce sağlık gelir. Onun için kafamıza takılan soruları soruyoruz." diye konuştu.

Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şube Müdürü Günnür Berk ise toplantı sonunda "Tedirginlik, toz, gürültü, patlama ve siyanür kullanılıp kullanılmayacağı hakkında sorular geldi. Firma bu sorular üzerine gerekli çalışmayı yapmalıdır." ifadesini kullandı.

Toplantı sonunda Balıkesir Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü Şube Müdürü Günnür Berk, mühendis Ahmet Yamanus arazide inceleme yaptı. Toplantıya Sındırgı Belediye Başkanı Özgür Ertuğrul da katıldı.

Sındırgı'da Maden Şirketinden Halkı Bilgilendirme Toplantısı

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Sındırgı'da Maden Şirketinden Halkı Bilgilendirme Toplantısı - Balıkesir
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 27.10.2020 09:36:15. #1.15#
title