Sincar'da, Terör Örgütü PKK ve Haşdi Şabi Arasında Çatışma Çıktı

Sincar'da, Terör Örgütü PKK ve Haşdi Şabi Arasında Çatışma Çıktı

Musul'un Sincar ilçesinde İran destekli Haşdi Şabi milisleri ve PKK'lı teröristler arasında çatışma çıktı. Çatışmada, 3 milis hayatını kaybederken 7 milis de yaralandı.

Irak'ta Musul'a bağlı Sincar bölgesinde İran destekli Haşdi Şabi milisleri ve terör örgütü PKK mensupları arasında çatışma çıktı.

PKK'NIN İŞGAL ETTİĞİ BÖLGEYE GİRMEYE ÇALIŞTILAR

Batı Dicle Asayış Müdürü Aşiti Koçer, yaptığı açıklamada, Haşdi Şabi'nin ağır silahlarla, Bab Şilo bölgesinden PKK'lı teröristlerin elinde tuttuğu Sincar ilçesinin Hanesur köyüne geçmeye çalışması sonucu çatışmanın çıktığını ifade etti.

Koçer, Haşdi Şabi ve PKK arasında çıkan çatışmada ölü ve yaralıların olduğunu ancak ellerine net bir rakamın henüz ulaşmadığını söyledi.

3 HAŞDİ ŞABİ MİLİTANI ÖLDÜ

Öte yandan Kürdistan Demokrat Partisi'nin resmi internet sitesine konuşan Sincar'daki Peşmerge komutanlarından Lokman Guli, PKK'lı teröristlerle çatışmaya giren Haşdi Şabi'den 3 milisin hayatını kaybettiği, 7'sinin de yaralandığı bilgisini verdi.

Guli, Bab Şilo bölgesinden Hanesur'a geçmek isteyen Haşdi Şabi'nin İmam Ali grubundan olduğunu da kaydetti.

PKK 2014'TE İŞGAL ETMİŞTİ

PKK, Ağustos 2014 tarihinde terör örgütü DEAŞ'ın Sincar'daki varlığı ve saldırılarına maruz kalan Ezidileri koruma bahanesiyle söz konusu bölgede konuşlanmaya başlamıştı.

Haşdi Şabi ise, Musul'u DEAŞ'tan kurtarma operasyonu sırasında Sincar'ın batı bölgesini teröristlerden alıp, Irak-Suriye sınırında varlık göstermeye başlamıştı.