Şimşirgil: "Osmanlı'yı Dizilerden Öğreniyoruz"
Haberler » Yerel » Şimşirgil: "Osmanlı'yı Dizilerden Öğreniyoruz" - Haber

Şimşirgil: "Osmanlı'yı Dizilerden Öğreniyoruz"

Kahramanmaraş Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen ‘Osmanlı Kalbe Düşünce’ adlı etkinliğe konuk olan Prof. Dr. Ahmet Şimşirgil, Osmanlı’nın tarih kitaplarından değil dizilerden öğrenildiğini söyledi.

Şimşirgil:

Büyükşehir Belediyesi tarafından gerçekleştirilen 'Osmanlı Kalbe Düşünce' adlı etkinliğe konuk olan Prof. Dr. , Osmanlı'nın tarih kitaplarından değil dizilerden öğrenildiğini söyledi.


Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Dairesi Başkanlığı Kültür ve Turizm Şube Müdürlüğü'nce gerçekleştirilen programda Serdar Tuncer şiir okurken, Prof. Dr Ahmet Şimşirgil ise Osmanlı'yı anlattı.


Mehmet Akif Ersoy Kültür Merkezi'nde gerçekleştirilen programda Serdar Tuncer 36 Osmanlı padişahından 33'ünün şiir yazdığını ifade eden Tuncer, Fatih Sultan Mehmet, Yavuz Sultan Selim ve Kanuni Sultan Süleyman tarafından yazılan şiirleri okudu.


Salonun hınca hınç dolu olduğu karşısında şaşkınlığını gizleyemeyen Şimşirgil ise bunun Kahramanmaraşlının tarihine ne kadar çok önem verdiğinin göstergesi olduğunu söyledi.


Osmanlı'yı anlatan tarih kitaplarının yanlış olduğunu savunan Şimşirgil, "Osmanlı'yı anlatan tarih kitapları maalesef hep yalan ve yanlışlarla doludur. Yazdıkları kitaplarla Osmanlı'yı kötüleyenler bu yetmiyormuş gibi çevirdikleri dizilerle de kötüleme kampanyalarına devam ediyorlar. Maalesef bizler de oturup bön bön izliyoruz. Padişahlık hayatının dörtte üçü at sırtında ve savaş cephelerinde geçen bir padişahı haremden-saraya, saraydan-hareme olarak anlatıyorlar dizilerde. Sadece tarihimizi yanlış anlatmıyorlar, aynı zamanda örfümüzü, adetlerimizi, gelenek ve göreneklerimizi, peygamberimizi, dinimizi de yalan ve yanlış anlatıyorlar. Lütfen kendimize gelelim. Tarihimizi iyi okuyalım, iyi anlayalım ve çocuklarımıza iyisini ve doğrusunu öğretelim" diye konuştu. - KAHRAMANMARAŞ

Kaynak: İHA