Şimşek: IMF Yetkilileriyle Mutabakata Vardık

Şimşek: IMF Yetkilileriyle Mutabakata Vardık

Devlet Bakanı Şimşek, 'Temaslar Sonucunda Yürütülmekte Olan Stand By Düzenlemesinin Gözden Geçirilmesine İlişkin Niyet Mektubu Taslağı Üzerinde IMF Yetkilileriyle Mutabakata Varmış Bulunuyoruz.' Dedi.

Şimşek: IMF Yetkilileriyle Mutabakata Vardık

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, "Yaptığımız temaslar sonucunda yürütülmekte olan Stand By düzenlemesinin gözden geçirilmesine ilişkin niyet mektubu taslağı üzerinde Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle mutabakata varmış bulunuyoruz. Bu kapsamda Mayıs ayı başlarında IMF icra direktörleri kurulunun toplanması ve yaklaşık 3,7 milyar dolarlık kredi diliminin serbest bırakılması beklenmektedir" dedi.

IMF ve Dünya Bankası grubunun yıllık toplantısı nedeniyle ABD'de bulunan Devlet Bakanı Mehmet Şimşek yurda döndü.

İstanbul Atatürk Havalimanında basın açıklaması yapan Mehmet Şimşek, son birkaç gün içinde Washington'da ve New York'ta yapmış oldukları yoğun temasların son derece verimli geçtiğini ve bu çalışmaların ülkeye olumlu yansımaları olacağını söyleyebileceğini ifade etti.

Şimşek, IMF üst düzey yetkilileriyle yaptığı görüşmelerde küresel ekonomide son dönemde yaşanan gelişmeleri IMF bünyesindeki kota ve yönetim reformunu, yürütmekte oldukları stand by düzenlemesinin son gözden geçirmesini ve 2009 yılında Türkiye'de gerçekleştirilmesi planlanan IMF-Dünya Bankası yıllık toplantılarına ilişkin hazırlıkları ele aldıklarını anlatarak, "Yaptığımız temaslar sonucunda yürütülmekte olan stand by düzenlemesinin gözden geçirilmesine ilişkin niyet mektubu taslağı üzerinde Uluslararası Para Fonu (IMF) yetkilileriyle mutabakata varmış bulunuyoruz. Bu kapsamda Mayıs ayı başlarında IMF icra direktörleri kurulunun toplanması ve yaklaşık 3,7 milyar dolarlık kredi diliminin serbest bırakılması beklenmektedir" dedi.

Şimşek, "Son derece esnek finansman koşulları içeren işbirliği stratejisi kapsamında Dünya Bankasından 2011 sonuna kadar 6,2 milyar dolar tutarında kaynak temin etmeyi öngörüyoruz" diye konuştu.

Mehmet Şimşek, olası bir ihtiyati Stand By düzenlemesi için değerlendirmelerin devam ettiğini, önümüzdeki haftalarda bu konuyu değerlendireceklerini belirterek, "İhtiyati olup olmayacağına hükümetimiz karar verecektir. Bugün bile karar versek, Uluslararası Para Fonunun (IMF) kendisi program sonrası performans değerlendirmesine gideceği için bu süreç birkaç hafta veya birkaç ay alabilir" şeklinde konuştu.

Kaynak: AA