Şimşek: IMF ile Olan Program Başarıyla Sona Erdi

Şimşek: IMF ile Olan Program Başarıyla Sona Erdi

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF ile Olan Programın Başarıyla Sona Erdiğini Belirterek, 'Yakın Bir Tarihte Niyet Mektubunu Göndereceğiz' Dedi.

Şimşek: IMF ile Olan Program Başarıyla Sona Erdi

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, IMF ile olan programın başarıyla sona erdiğini belirterek, "Yakın bir tarihte niyet mektubunu göndereceğiz" dedi.

Mehmet Şimşek, Washington'daki temaslarının ardından geldiği New York'ta, uluslararası yatırım ve reyting kuruluşları üst düzey yetkilileriyle görüşmelerine başladı.

Şimşek, kaldığı New York Palace Oteli'nde düzenlenen geniş katılımlı ilk toplantısının ardından AA'ya yaptığı açıklamada,Washington'da IMF ile varılan mutabakatla ilgili olarak da IMF ile tüm gözden geçirmeleri tamamlayacak nitelikte bir anlaşmaya vardıklarını ve müzakerelerin bittiğini söyledi.

Şimşek, ''Yakın bir tarihte niyet mektubunu göndereceğiz. Niyet mektubu gönderildikten sonra muhtemelen mayıs ayı başında (tarihi henüz kesinleşmedi) IMF kurul toplantısı olacak, o toplantıda öyle ümit ediyoruz ki program başarılı bir şekilde sona erecek'' dedi.

Şimşek, bundan sonra IMF ile ilişkilerin boyutuyla ilgili olarak ise şöyle konuştu:

''Tabii ki bu bir hükümet kararı, biz henüz 'ihtiyadi stand-by' düzenlemesi seçeneğini değerlendirme sürecindeyiz. Zaten Türkiye hiçbir beyanda ve talepte bulunmazsa otomatik olarak 'program sonrası izlemeye' geçecek ama ihtiyati stand-by düzenlemesi için bir değerlendirme süreci başladı. O süreçle ilgili olarak muhtemelen önümüzdeki haftalar içerisinde sizleri bilgilendireceğiz. IMF ile olan program başarıyla sona ermiştir.''

''Bu program bizim kendi programımız'' diyen Şimşek, IMF'nin programı desteklediğini bildirdi.

Şimşek, gıda fiyatlarındaki artışın gelişmiş ülkeler için ciddi bir sorun olmadığını, belki enflasyonist bir baskı yaratabileceğini ama gıda fiyatlarındaki yüksek artışın gelişmekte olan ülkeler için çok ciddi bir sorun olduğunu vurguladı. Bu bağlamda BM Genel Sekreteri'nin görüşüne katıldığını belirten Şimşek, ''Gerçekten dünya, çok ciddi bir gıda kriziyle karşı karşıya'' dedi.

Kaynak: AA