Şimşek: 'IMF ile Gözden Geçirmede Mutabakata Vardık'

Şimşek: 'IMF ile Gözden Geçirmede Mutabakata Vardık'

Hazineden Sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile Programın 10 Mayıs'a Kadar Devam Edeceğini Hatırlatarak, Bundan Sonrası İçin Otomatik Olarak 'Program Sonrası İzlemenin' Devreye Gireceğini, Ardından İhtiyaç Görülürse 'İhtiyati Stand-by' İçin Görüşmelerin Gerçekleştirilebileceğini Söyledi.

Şimşek: 'IMF ile Gözden Geçirmede Mutabakata Vardık'

Hazineden sorumlu Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, Uluslararası Para Fonu (IMF) ile programın 10 Mayıs'a kadar devam edeceğini hatırlatarak, bundan sonrası için otomatik olarak ''program sonrası izlemenin'' devreye gireceğini, ardından ihtiyaç görülürse ''ihtiyati stand-by'' için görüşmelerin gerçekleştirilebileceğini söyledi.

Şimşek, Washington'da Amerikan Türk Konseyi'nin 27'inci yıllık konferansı sırasında gazetecilerin sorularını yanıtladı. Şimşek, ''Washington'da verimli birkaç gün geçirdik. IMF ile gözden geçirmede genel mutabakata vardık. Niyet mektubunun kendisi de kısa sürede ulaşmış olacak. IMF programını başarılı şekilde sonuçlandırmış olacağız. IMF İcra Direktörleri Kurulu'nun da onaylamasını ümit ediyoruz'' diye konuştu.

Bakan Şimşek, ''ihtiyati stand-By'' için görüşme gerektiğine işaret etti ve ''gerekli görülürse'' diyaloğun derinleştirileceğini kaydetti. Şimşek, ''karşılıklı oturup konuşacağımız bir dönem'' ifadesini kullandı.

IMF ile bundan sonraki döneme ilişkin sorular üzerine Şimşek, ''Bundan sonrası için biz her zaman, programı bitirelim ve Türkiye'nin ihtiyaçlarına göre değerlendirelim dedik. Bitmeden zaten ikinciye geçilemez. Bu bir süreçtir. Bir program biter bitmez, hemen ikincisi başlamıyor. Zaman alır bu süreç'' diye konuştu.

Gözden geçirmenin zaman almasına karşın, programın başarılı olduğuna dikkati çeken Şimşek, IMF ile programın, enflasyonun düşmesinde, yapısal reformların gerçekleştirilmesinde başarılı olduğunu, Türkiye'nin iyi bir noktaya geldiğini söyledi. Şimşek, ''Türkiye'nin geldiği durum, standart Stand-By düzenlemesi gerektirmiyor. Bizim kamu sektörü olarak acil ihtiyacımız yoktur. Şu an itibariyle yok. Şartlar gerektirirse olur'' şeklinde konuştu.

IMF ile görüşmelerinde siyasi konuların gündeme gelmediğini belirten Şimşek, ''Biz işimize bakıyoruz. IMF ile diyalogda bunun etkisi, katkısı yok. Yatırımcılar sorar ama IMF resmi kuruluş'' dedi.

Şimşek, ''İçerde belirsizlik durumu tabii önemli. Etkisi yok demiyorum'' ifadesini kullandı.