Şimşek, IMF Dünya Bankası Genel Kurulu Oturumunda

Şimşek, IMF Dünya Bankası Genel Kurulu Oturumunda

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, "Güçlenen Ekonomik Yapı, Türkiye'nin Küresel Mali Piyasalarda Meydana Gelen Çalkantıdan Korunmasına Yardımcı Oldu" Dedi.

Şimşek, IMF Dünya Bankası Genel Kurulu Oturumunda

Devlet Bakanı Mehmet Şimşek, "Güçlenen ekonomik yapı, Türkiye'nin küresel mali piyasalarda meydana gelen çalkantıdan korunmasına yardımcı oldu" dedi.

Devlet Bakanı Şimşek, Washington'da, IMF-Dünya Bankası yıllık toplantıları Genel Kurulu oturumunda bir konuşma yaptı.

Türkiye ekonomisindeki güçlü ekonomik performansın devam ettiğini ve ekonominin son 5 yılda ortalama yüzde 7,4 oranında büyüdüğünü belirten Şimşek, bu büyüme oranının Türkiye'yi dünyanın en hızlı büyüyen ekonomilerinden biri durumuna getirdiğini ifade etti.

Mali disiplinin, ekonomi politikasının en önemli unsuru olmaya devam ettiğini vurgulayan Şimşek, faiz dışı fazlanın, GSMH temelinde bu yıl yüzde 4,3 olmasının beklendiğini, gelecek yıl için faiz dışı fazla oranı olarak ise yüzde 5,5 olarak amaçlandığını ifade etti.

Cari işlemler açığının dengeli bir yönde ilerlediğini belirten Şimşek, güçlü doğrudan yabancı sermaye girişinin devam ettiğini ifade etti.

IMF reformuna da değinen Bakan Şimşek, fonun kota reformundaki gelişmeleri memnuniyetle karşıladıklarını belirterek "Biz, IMF'nin kota reform sürecini, fonun kredibilitesini artıracak tarihi bir fırsat olarak görüyoruz" dedi.

Şimşek, fonun bu nedenle gelişmekte olan ve yükselen dinamik piyasa ekonomilerinin mevcut kota oranlarının artırılması gerektiğini de ifade etti.