Sim Kartla Hayvanların Çiftleşme İstekleri Algılanacak

Sim Kartla Hayvanların Çiftleşme İstekleri Algılanacak

Araç takibi yapılan teknoloji ile aynı şekilde hayvanların da kontrol edilebildiğini belirten Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, hayvanın nerede olduğu, ne kadar hareket ettiği, ısı değişimi, hatta çiftleşme zamanlarının belirlenmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Sim Kartla Hayvanların Çiftleşme İstekleri Algılanacak

Araç takibi yapılan teknoloji ile aynı şekilde hayvanların da kontrol edilebildiğini belirten Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, hayvanın nerede olduğu, ne kadar hareket ettiği, ısı değişimi, hatta çiftleşme zamanlarının belirlenmesinin mümkün olduğunu söyledi.

Turkcell, şirketlerin mobil teknolojileri kullanım oranlarını ölçümlediği ve karlılıklarını artırıcı iş yapış modelleri sunduğu 'MobilŞirket' vizyonunu Antalya'da anlattı. Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv'in ev sahipliği yaptığı Anadolu turunun Antalya ayağında The Marmara Hotel'deki toplantıya Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı CHP'li Mustafa Akaydın ile iş dünyası temsilcileri katıldı. Toplantıda sanatçı Kadir Çöpdemir sunuculuk yaptı.

Turkcell'li olmayı tercih eden şirketlerin başarısına daha fazla katkı sağlamak için yeni vizyon geliştirerek MobilŞirket'i hayata geçirdiklerini belirten Turkcell Genel Müdürü Süreyya Ciliv, bir yıldır şirketlere mobil iletişimin sağladığı olanakları tanıtmak ve danışmanlık hizmeti vererek yaşayacakları teknolojik dönüşümü kolaylaştırmak için yoğun bir çaba içerisinde olduklarını kaydetti. Ciliv, Anadolu'yu gezerek, binlerce şirkete bu vizyonunun anlatıldığını ve anlatılmaya devam edileceğini kaydetti.

TÜRKİYE'NİN MOBİL ŞİRKET HARİTASI

Turkcell'in yeni vizyonda ilk adım olarak Türkiye'nin Mobil Şirket envanterini çıkarmak üzere kapsamlı bir çalışma başlattığını belirten Süreyya Ciliv, 81 ilden 350 bini aşkın Turkcell'li şirketin, geliştirilen MobilŞirket skoru algoritmasına uygun olarak değerlendirmeye tabi tutulduğunu anlattı. Yapılan araştırmaya göre en mobil illeri sıralayan Süreyya Ciliv, "İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya, Bursa, Kocaeli, Konya, Adana, Mersin, Gaziantep, Kayseri ve Denizli. Türkiye'nin en mobil sektörleri ise finans, üretim, inşaat, hızlı tüketim malzemeleri, tekstil, lojistik, eğitim, sağlık, bilgi teknolojileri, medya-reklam" dedi.

BAŞARI OLMAK İÇİN FARK YARATILMALI

İş dünyasında başarılı olmak için mutlaka rakiplere karşı fark yaratılması gerektiğini belirten Süreyya Ciliv, bu farkı yaratırken daha çevik, daha hızlı, daha rekabetçi olmanın büyük avantaj sağlayacağını ve elimizde insan gücü kaynağının yanı sıra en önemlisinin teknoloji ve inovasyon olduğunu vurguladı.

Bilgisayar ve iletişim dünyasının içinden geçtiği evreleri anlatan Süreyya Ciliv, "Sabit telefon teknolojisinde bazen bir telefon etmek için bir gün beklenildiği yıllar var. Şimdi teknoloji öyle ilerledi ki, Türkiye'deki telefon trafiğinin yüzde 12-13'ü sabit, 88'i mobil. Çünkü insanlar her yerde, her zaman sokakta, arabada, trende, iş veya sevdiğine ulaşmak için işine veya sevdiklerine cebindeki telefonla bağlanıyor. Mobil iletişim yüzde 0'dan yüzde 80'e çıktı. Aynı şekilde internet de. Bundan 2-3 yıl önce Türkiye'de internete bağlananların büyük bölümü sabittendi, fakat 3G'nin gelmesi ile internete cepten bağlanılmaya başlandı" diye konuştu.

BUZDOLABINA SİM KARTLI KONTROL

M2M denilen cihazla araçların içine sim kart koyunca takibinin sağlandığını belirten Ciliv, şöyle konuştu:

"Bir buzdolabına sim kart takarak uzaktan kontrolü mümkün, Vestel'le işbirliği yaptık, evinizdeki klimayı uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Seralarınızda ışık, nemlilik, ısı önemli. Seralara sensörler konularak tüm ölçümler yapılarak isterseniz her dakika veya 10 dakikada seradaki durum çiftçiye haber gidiyor. Çiftçiye seradaki durumu haber veriyor. Kümesleri de aynı şekilde sensörlerle takip etmek mümkün. Hayvanın nerede olduğunu, ne kadar hareket ettiği, hayvanda bir hastalık varsa ısı değişimi ölçümü, hayvanların çiftleşme zamanlarındaki heyecanları yüzünden ısı artırımını da değerlendirip çiftleştirmeyi kolaylaştırarak, mümkün kılabiliyor."

'AÇIK ARA PAZAR LİDERİYİZ'

Türkiye'de her 100 kişiden 10'unun akıllı telefon kullandığını ifade eden Ciliv, "Teknolojinin artmasıyla dünyada internet kullanıcılarının sayısı 5 yılda 1,5 milyardan 5 milyara çıkacak. Data trafiği de artarak 5 yılda 20 katına çıkacak. Bu data trafiğinin de büyük bir kısmını videolar oluşturacak" dedi.

Turkcell'in 12 bin çalışanı, 9 ülkede 63 milyon müşterisi olduğunu belirten Süreyya Ciliv, bu pazarların 5'inde açık farkla bir numara olduklarını kaydetti. Newyork Borsası'na giren ilk Türk şirketi olduklarını kaydeden Ciliv, Türkiye'de 34.4 milyon müşteri ile Turkcell'in Avrupa'nın üçüncü büyük operatörü, Türkiye'de hem 2G, hem de 3G'de açık ara farklarla birinci olduklarını söyledi.

Türkiye'de ilk kez Antalya'da uygulanan mobil hizmetler bulunduğunu kaydeden Antalya Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Akaydın da Antalya'da vatandaşların cep telefonunu kullanarak taksilerde mobil ödeme ya da kredi kartıyla ödeme yapabildiğini kaydetti. - Antalya