Silifke-Organize Kaçakçılar

Silifke-Organize Kaçakçılar

KKTC'den Gemi ile Kaçak Sigarayı Türkiye'ye Getirmişler

Silifke-Organize Kaçakçılar

KKTC'DEN GEMİ İLE KAÇAK SİGARAYI TÜRKİYE'YE GETİRMİŞLER

MERSİN'in Silifke İlçesi'nde gemi ile sigara kaçakçılığı yapan bir şekebe çökertildi. Şebeke üyesi 35 kişi gözaltına alınırken KKTC'den kaçak yollarla getirilen gümrük değeri 2 Milyon TL olan 590 bin paket kaçak sigaraya da el konuldu.

KKTC'den kaçak yollarla Türkiye'ye sigara getirildiği ihbarı üzerine Silifke Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlar Mücadele Amirliği ekipleri çalışma başlattı. Polis çalışma kapsamında yürüttüğü operasyonla, KKTC'den getirdikleri 590 Bin paket kaçak sigarayı Mersin ve Anamur'a götürmek isteyen 35 kişilik şebeke yakalandı.

Minibüslerle yola çıkan şebeke üyelerini takibe alan polis ekipleri Taşucu beldesinde durdurup gözaltına aldığı yaşları 20 ila 30 arasında değişen 35 kişiyi emniyete getirdi. Gözaltına alınan sanıkların sorguları sürerken KKTC'den Türkiye'ye deniz yolu ile kaçak getirilen ve gümrük değeri 2 milyon TL'yi bulan çeşitli markalardaki 590 bin paket sigara imha edilmek üzere Gümrük Muhafaza Müdürlüğü'ne teslim edildi.

Şebeke üyeleri kendilerine ait gemi ile KKTC'den sigara getirerek Sahil Güvenlik ekiplerinin kontrol sınırları dışındaki noktada bekleyen teknelere transfer ettiği, zaman zaman yakalanma riskine karşı da poşetlerle denize atıl belirlendi. Denize atılan sigaralar, teknede bekleyen diğer şebeke üyeleri tarafından sigara dolu poşetler ise daha sonra tek tek denizden topladığı ortaya çıktı.