Silifke Belediye Başkanı Öngel, Muhtarlarla Bir Araya Geldi

Silifke Belediye Başkanı Öngel, Muhtarlarla Bir Araya Geldi

Mersin Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, Muhtarlar Derneği'nde köy muhtarları ile bir araya gelip yeni çıkan yerel yönetimler kanunu hakkında bilgi verdi.2014 yılında köy muhtarlıklarının mahalle muhtarlığına dönüştürülerek belediyelere...

Silifke Belediye Başkanı Öngel, Muhtarlarla Bir Araya Geldi

Mersin Silifke Belediye Başkanı Bayram Ali Öngel, Muhtarlar Derneği'nde köy muhtarları ile bir araya gelip yeni çıkan yerel yönetimler kanunu hakkında bilgi verdi.

2014 yılında köy muhtarlıklarının mahalle muhtarlığına dönüştürülerek belediyelere katılacaklarını ifade eden Başkan Öngel, büyükşehir ve ilçe belediyelerinin sınırları hakkında muhtarları bilgilendirdi. Bugüne kadar köylere yapılan hizmetlerin 2014 yılından itibaren belediyelerce yapılacağını açıklayan Öngel, "Vatandaşlarımız şehirdeki haklardan nasıl yararlanıyorlarsa mahalleye dönüşen köylerimizde aynı haklardan yararlanacaklar. Belde belediyeler kapanarak tek muhtarlığa dönüşecek. Buradaki araç ve gereçler ise ilçe belediyesine devredilecek." dedi.

İtfaiye, çöp depolama, su, kanalizasyon, hal hizmetleri, otogar ve ulaşım hizmetlerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından yapılacağını ifade eden Öngel, "Bugüne kadar Özel İdare kanalıyla yaptığınız bir çok iş, belediyelerce yapılacak. Köylerinizdeki taşınmaz mallar, araç ve gereçler, borç ve alacakları da belediyeye aktarılacak. Orman köylüsüne tanınan sorumluluklar ve imtiyazlar ise mahalle bile olsa devam edecek. Köylü tarafından kullanılan meralar yine köylüler tarafından kullanılacak. Şuan belediyemizde ilgili bir birim oluşturduk. Oluşturulan ilgili komisyon sizlerden gelen resmi talepleri değerlendirecek. Bu güne kadar bir çok köyümüzün talebini yerine getirdik. Bundan sonra da birlikte çalışacağımız için taleplerinizi yerine getirmek için uğraş vereceğiz." şeklinde konuştu.

Yapılan bilgilendirme toplantısından dolayı teşekkür eden Muhtarlar Derneği Başkanı Hayati Akdeniz, "Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeni yerel yönetimler yasası hakkında bizleri bilgilendiren Silifke Belediye Başkanımız Bayram Ali Öngel'e teşekkür ediyoruz. Hep kulaktan duyma sözlerle hareket ediyorduk. Yapılan bu toplantı ile bilgi sahibi olduk." diye konuştu.