Şili'de Ordu Göreve Çağrıldı
Haberler » Dünya » Şili'de Ordu Göreve Çağrıldı - Haberler

Şili'de Ordu Göreve Çağrıldı

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, Ülkeyi Sarsan Deprem Felaketinin Ardından Ortaya Çıkan Yağma Olaylarına Karşı Polise Yardımcı Olması İçin Ordunun da Görevlendirildiğini Bildirdi.

Şili'de Ordu Göreve Çağrıldı

Şili Devlet Başkanı Michelle Bachelet, ülkeyi sarsan deprem felaketinin ardından ortaya çıkan yağma olaylarına karşı polise yardımcı olması için ordunun da görevlendirildiğini bildirdi.


Bachelet, depremin ardından marketlerin, benzin istasyonlarının, eczanelerin ve bankaların yağmalandığı Concepcion kentinde orduya yetki veren bir kararnameyi imzaladığını açıkladı.


Devlet Başkanı, Şili'nin, diğer ülkelerden yapılan bazı yardım tekliflerini kabul edebileceğini de belirterek, ülkenin, kurtarma ekiplerinin yanı sıra sahra hastanelerine, geçici köprülere, su temizleme tesislerine ve hasar tespit uzmanlarına ihtiyacı olduğunu söyledi.


Bu arada, Şili Savunma Bakanı Francisco Vidal, donanmanın depremin hemen ardından tsunami uyarısında bulunmayarak hata yaptığını da açıkladı.


Vidal, ölü sayısının 708'e yükseldiğini belirttiği basın toplantısında, donanmanın zamanında uyarıda bulunabilmesi halinde doğru değerlendirmenin yapılabileceğini söyledi.


Bakan, geç kalınmasına rağmen sonuçta uyarı sisteminin etkin hale getirildiğini ve bunun da yüzler hatta binlerce insanın hayatını kurtardığını kaydetti ve ''Halk uyarılabildi ve tepelere doğru yöneldi'' diye konuştu.

Kaynak: AA

Manşet

Haberler