Siirt'te Yaşanan Su Sorununun Çözümüne Yönelik Çabalar Sürüyor

Siirt'te Yaşanan Su Sorununun Çözümüne Yönelik Çabalar Sürüyor

Siirt'te Yaşanan Su Sorununun Çözümüne Yönelik Çabalar Sürüyor. Kezer Hattı'nda Onarım Çalışmaları Devam Ederken Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Siirt Belediyesi'ne, Sorun Çözülünceye Kadar Kullanılmak Üzere 15 Su Tankeri Gönderdi.

Siirt'te Yaşanan Su Sorununun Çözümüne Yönelik Çabalar Sürüyor

Siirt'te yaşanan su sorununun çözümüne yönelik çabalar sürüyor. Kezer Hattı'nda onarım çalışmaları devam ederken Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü, Siirt Belediyesi'ne, sorun çözülünceye kadar kullanılmak üzere 15 su tankeri gönderdi.

Siirt Milletvekili Yılmaz Helvacıoğlu, konuyu grup toplantısında Çevre ve Orman Bakanı Prof. Dr. Veysel Eroğlu'na ilettiğini belirterek, "Sayın bakandan 5 maddelik bir bilgi notu aldım. Buna göre Kezer Hattı'ndaki mevcut arıza 20 Temmuz Pazar gününe kadar onarılarak su verilebilecek. DSİ Bölge Müdürlüğü tarafından da 15 adet tanker de gönderilecek. Ayrıca halen kente su veren Hesko hattında da depolama tesisi kurulması için inceleme çalışmaları da başlatılmıştır." dedi.

Öte yandan DSİ tankerleri de Siirt'e ulaştı. Yeni gelen tankerlerle konut ve toplu yaşam alanlarına su taşıyan tanker sayısı da 30'a ulaştı.

Belediye Başkanı Mervan Gül, "Sağlanan tankerlerle beraber varoşlara su taşıyoruz. Hesko'da saatte 500 ton su alıyoruz. Botan'dan ise saniyede 15 litre su alıyoruz. Arızamız var. Giderilmesi halinde saniyede 60 litre su alacağız. Depolar hazır ama bağlantıları için ilgili firma bir günlük su kesintisi istiyor. Biz bu durumda izin vermiyoruz. Bir kaç gün içinde bu su sorununu çözeceğiz." dedi.