Siirt'te Kütüphaneye 'Celadet Eli Bedirxan' İsmi Verildi

Siirt'te Kütüphaneye 'Celadet Eli Bedirxan' İsmi Verildi

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Türkiye'de ilk kez bir Kürt isminin Kürtçe harflerle bir kütüphaneye verildiğini söyledi.

Siirt'te Kütüphaneye 'Celadet Eli Bedirxan' İsmi Verildi
27.09.2013 17:39 | Son Güncelleme: 27.09.2013 17:39

Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, Türkiye'de ilk kez bir Kürt isminin Kürtçe harflerle bir kütüphaneye verildiğini söyledi.

Siirt'te BDP Genel Başkan Yardımcısı Gülten Kışanak, BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Baydemir ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Celadet Ali Bedirxan Kütüphanesi hizmete açıldı. Siirt Belediye Başkanı Selim Sadak, davetlileri Kürtçe, Arapça ve Türkçe 'hoş geldiniz' yazılı pankartlar ile karşıladı. BDP Genel Başkan Yardımcısı Kışanak yaptığı konuşmada, "Anadilini her alanda özgürce ve her alanda kullanmanın zamanı geldi. Bu kütüphanenin bu amaçla kullanılacağı ve hizmet vereceğine inanıyorum" dedi.

Anadilin insanın derisinin rengi, onuru ve şerefi olduğunu söyleyen BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise, "Anadil insanın derisinin rengidir, insan onuru ve haysiyetidir. Öcalan'ın selamını getirdim. Öcalan görüşmeye giden heyete diyor ki, anadil için bu devlete bu kadar tenezzül etmeyin. Kendi anadilinizi kendiniz yaratın, konuşun, okullarınızı açın, buna kim mani olur bu zulmü bu saatten sonra. İşte bunun yolu bu kütüphanelerden geçer. Kürt kültürünün tarihini, onurunu ve emek verenlerin çabalarını bu şekilde şehrin tam merkezine kurmaktan geçer. Dili öğrenmek, dili konuşmak demek değildir, dili öğrenmek o dili yaşatmak, eserler yapıp üretmek demektir. Gençler bu kütüphaneyi yaşatacaklardır" diye konuştu.

Belediye Başkanı Sadak da, "Türkiye ve Kürdistan'da resmi olarak Kürt alfabesiyle kabul edilen tek isim Celadet Eli Bedirxan ismidir. Siirt Valisi ne olursa olsun kabul edeceğim dedi ve bu amaçla resmi olarak kabul edilen bu isim yeni kurduğumuz kütüphaneye verildi. Teşekkür ediyorum. Kürt alfabesi bütün çıplaklığıyla serbest bırakılmalıdır. Kürt halkı bütün taleplerini resmileştirmelidir" dedi.

Davetliler daha sonra kurdele kesimi yapıp, kütüphaneyi gezerek buradaki kitapları inceledi. Sırrı Süreye Önder, kütüphanede bir kitaptan şiir okuyarak, "Giden arkadaş ve yoldaşlarımıza armağan ediyorum" dedi.

Kışanak ve beraberindekiler, daha sonra çalınan defler eşliğinde Güres Caddesi'nde yürüdü. Etkinlik, resim sergisinin gezilmesiyle son buldu. - SİİRT

Kaynak: İHA

Manşet

Haberler

Haberler.com Ios Uygulaması Haberler.com Android Uygulaması Haberler.com Huawei Uygulaması
Şu an buradasınız: Siirt'te Kütüphaneye 'Celadet Eli Bedirxan' İsmi Verildi - Siirt
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 21.9.2020 02:14:03. #1.15#
title