Siirt'te BDP'liler Yaklaşık 2 Saat Oturma Eylemi Yaptı

Siirt'te BDP'liler Yaklaşık 2 Saat Oturma Eylemi Yaptı

18.09.2013 17:20 | Son Güncelleme: 18.09.2013 17:20
Siirt'te BDP'liler Yaklaşık 2 Saat Oturma Eylemi Yaptı

Siirt'te Rojava toplanan yardımların gönderilmemesine izin verilmemesine tepki gösteren BDP'liler yaklaşık 2 saat boyunca oturma eylemi yaptılar.

BDP Siirt İl binası önünde toplanan yaklaşık 700 kişilik BDP'liler Siirt Emniyetinin Rojavaya gönderilmesi üzerine toplanan yardımlara el koymasına tepki gösterdiler. Belediye Başkanı Selim Sadak, BDP Siirt İl Başkanı Ata İnan, Kurtalan Belediye Başkanı Necat Yılmaz ve Eruh Belediye Başkanı Melihan Oktay'ın katılımı ile basın açıklaması yapıldı.

BDP İl binası önünde toplanan grup Siirt Belediyesi önüne yürüyerek burada basın açıklaması yapmak istediklerini belirtmesi üzerine Emniyet güçleri yapılacak yürüyüşe izin vermeyeceklerini belirttiler. Bunun üzerine il basını önünde toplanan grup burada açıklama yapmayacaklarını ve oturma eylemi yapacaklarını açıkladı. Yaklaşık 2 saat boyunca oturma eylemi yapan BDP'liler daha sonra Emniyet güçleri ile uzlaşarak İHD binası önünde açıklama yapılmasının mümkün olduğunu belirttiler.

İHD binası önünde gelen grup burada açıklamalarda bulundu. Siirt DÖKH Bileşenleri adına açıklamada bulunan BDP Belediye Meclis üyesi Besna Sercan Kürt kadınlarının Rojava devrimine sahiplendiğini ve uğruna her türlü bedeli ödemeye hazır olduklarını açıkladı. "Her yer Rojava, Her yer Direniş" sloganı ile yardım toplama kampanyası başlattıklarını açıklayan Belediye Meclis üyesi Besna Sercan "Siirt ilimizde başlattığımız erzak toplama kampanyası halkın desteğiyle büyük bir dayanışmaya vesile olmuştur. Toplanan yardımlar Amed bağlar belediyesinde toplanacağı haberi üzerine tüm erzaklar kamyonlara doldurulup Amede gönderilmek üzere yola çıkan kamyonlarımız Siirt Emniyetince araçlarımızın önü kesilip araç ve erzağımıza el konulmuştur. Demokratik yollarla yapmış olduğumuz tüm girişimler sonuçsuz bırakılarak Siirt sanki özel bir cumhuriyetmiş muamelesiyle karşı kaşıya bırakılmaktadır. Hiçbir ilde ve hiçbir yerde bölge bir uygulama yoktur ve biran önce kamyonlarımız ve erzaklarımız serbest bırakılsın" dedi.

Muhabir : M. Yücel DURAK

Kaynak: Temsilci

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Siirt'te BDP'liler Yaklaşık 2 Saat Oturma Eylemi Yaptı - Siirt
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.9.2020 13:08:05. #1.15#
title