'Şiiristanbul' Görkemli Bir Kokteylle Başladı

'Şiiristanbul' Görkemli Bir Kokteylle Başladı

Iı. Uluslararası Beyoğlu-istanbul Şiir Festivali 'Şiiristanbul', Tophane-i Amire'de Düzenlenen Görkemli Bir Kokteylle Şiir Tutkunlarına 'Merhaba' Dedi. Festivalin Başında, İstanbul'un Uluslararası Bir Festival Şehri Halini Alması Gerektiği Vurgulandı.

'Şiiristanbul' Görkemli Bir Kokteylle Başladı

II. Uluslararası Beyoğlu-İstanbul Şiir Festivali 'Şiirİstanbul', Tophane-i Amire'de düzenlenen görkemli bir kokteylle şiir tutkunlarına 'merhaba' dedi. Festivalin başında, İstanbul'un uluslararası bir festival şehri halini alması gerektiği vurgulandı.

14-21 Mayıs tarihleri arasında düzenlenecek festivalin Tophane-i Amire'deki açılış törenine Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, Festival Başkanı Şair Adnan Özer ile yerli ve yabancı çok sayıda şair katıldı. Bir hafta sürecek etkinlikler çerçevesinde şiir okuma toplantıları düzenlenecek. Festivalde ayrıca, şiir severler, 20 ülkeden gelen dünya şiirinin ünlü isimlerinden 28 şair ve 32 Türk şairle buluşma imkanı bulacak. Geçtimiz yıl ilki düzenlenen festival, bu yıl 'Toprak Vatanım, İnsan

Ulusum' sloganıyla şiir severlere seslenecek.

Festivalin açılış konuşmasını yapan Beyoğlu Belediye Başkanı Ahmet Misbah Demircan, İstanbul'un uluslararası alanda festival şehri olması gerektiğine değinerek, Beyoğlu'nun bu sürece katkı sağlayacak ilçelerin başını çektiğini söyledi. Demircan, "Beyoğlu, pek çok festivale ev sahipliği yapıyor. Ama ilk defa bu kadar kapsamlı bir organizasyon yapılıyor. Bu açıdan son derece önemli. Uluslararası kentler arasında festivallere farklı bakış açıları var. İstanbul'un da festival şehri gibi bir iddiası var.

İstanbul'un uluslararası festivallere ihtiyacı olduğunu fark ettik. 2010 Dünya Kültür Başkenti sürecinde bu çok yararlı olacaktı. Fark ettik ki, Beyoğlu da bu sürece katkı sağlayacak ilçelerin başında geliyor. Geçen yıl daha fazla katılımcıyla bu festivali yapacağımızı söylemiştik. Şimdi de gelecek yıl için aynı şeyi söylüyoruz. Böyle güzel organizasyon fikirlerine her zaman açığız" dedi.

İnsanların İstanbul'a gözü gibi bakması gerektiğini söyleyen Festival Komitesi Başkanı Şair Adnan Özer ise, "2007 yılı, UNESCO tarafından Dünya Mevlana Yılı ilan edildi. Dünyada mevlana yılı kutlanıyor. Tünel, Galata, İstanbul bizi izliyor" dedi.

Şeyh Galip'in, 'Hoşca Bak Rahatına' şeklinde başlayan ünlü dizesine atıfta bulunan Özer, "İstanbul'a da gözümüz gibi bakmamız gerekiyor. Ve öyle de bakarız" dedi.

Konuşmaların ardından müzik dinlentisiyle devam eden festivalin, 21 Mayıs Pazartesi gününe kadar devam edeceği bildirildi.

(BC-CİN-SN-SN-Y)

Kaynak: İHA