Sigaranın İnsan Vücuduna Verdiği Zararlar

Sigaranın İnsan Vücuduna Verdiği Zararlar

Sigaranın İnsan Vücudunda Çok Büyük Tahriplere Yol Açtığı Belirtildi.

Sigaranın İnsan Vücuduna Verdiği Zararlar

Sigaranın insan vücudunda çok büyük tahriplere yol açtığı belirtildi.

Amasya Sabuncuoğlu Şerefeddin Devlet Hastanesi'nden yapılan açıklamada, sigaranın vücuda verdiği zararlar hakkında bilgi verildi. Sigaranın vücuda verdiği zararların başında; dişlerin kirli ve pis görünümlü olması, diş eti hastalıkları, ağız ve yutakta tat alma eksikliği, gırtlak ve nefes borusunda iltihaplanma, ses tellerinin zarar göstermesi ve kanser riskinin geldiğine dikkat çekildi.

Kalp ve damarların görmüş olduğu zarar ve tahribattan dolayı kalp krizi, damar tıkanıklığı, tansiyon yükselmesi gibi sakıncaların ortaya çıktığı vurgulanan açıklamada, sigaranın verdiği zararlar hakkında şu bilgilere yer verildi:

"Beyinde felç, ileri yaşta bunama görülür. Her nefeste 50 bin hücrenin ölümüne sebep olur. Gözlerde katarakt ve ileri yaşta körlük meydana gelir. Burunda koku alma duygusu azalır. Akciğerlerde kansere yakalanma, bronşit ve amfizem gibi rahatsızlıklar meydana gelir. Mide ve yemek borusunda kanama, ülser ve kanser oluşumunu fazlalaşır. Pankreas kanseri riski artar. Rahim ve yumurtalıkta kısırlık, çocuk düşürme, sakat ve eksik doğum, erken menopoz, rahim kanseri gibi tehlikeler oluşur. Testisler ve cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma, döllenme yetersizliği, kalıtımsal bozukluklar meydana gelmesine neden olur. İdrar kesesinde mesane kanseri meydana gelir. Ellerde, parmaklarda sararma, tırnaklarda, zayıflama görülür. Kemik ve iskeletlerde kemik erimesi meydana gelir. Kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklar oluşur. Kılcal damarlar, el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine kadar varan hastalıklar oluşur. Vücutta, yorgunluk, uykusuzluk, ruhsal gerilim, stres, performans düşüklüğü, reflekslerde azalma oluşur. Anne ve baba mirası olarak, sigara içen babaların, çocuklarında kanseri önleyen genler yok olmaktadır. Hamileliğinde sigara içen hanımların bebekleri yüzde 10-15 eksik kilolu doğdukları gibi zeka eksiklikleri de görülür."

(DY-SA-SN-SN-Y)