Sigaradan Ölümler, Trafik, Terör ve İş Kazasından 5 Kat Fazla"

Sigaradan Ölümler, Trafik, Terör ve İş Kazasından 5 Kat Fazla"

Sigaradan Ölümler, Trafik, Terör ve İş Kazasından 5 Kat Fazla'
Anadolu Ajansı - Haberler | Yerel

KOÜ Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Yıldız: "Günümüzde 1,3 milyar kişi sigara içiyor.

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Füsun Yıldız, dünyada 1,3 milyar kişinin sigara içtiğini belirterek, "Bunun da yüzde 80'ini gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları oluşturuyor. Ülkemizde ise sigaranın sebep olduğu ölümler sayı olarak trafik, terör, iş kazasına bağlı ölümlerden 5 kat daha fazla" dedi.

Karamürsel Kültür Merkezi'nde düzenlenen "Sigara ve Gençlik" konulu konferansta konuşan Yıldız, tütün kullanımının adeta "kitle imha silahı" etkisi taşıdığını kaydederek, bu ölümcül tehlikenin birey ve toplum olarak farkına varılması gerektiğini söyledi.

Yıldız, sigaranın, aralarında kanserin de olduğu çeşitli hastalıklara neden olduğunu vurgulayarak, tütün tüketiminin dünyada önlenebilir ölüm nedenlerinin başında geldiğini bildirdi.

İnsanların yakalandığı hastalıkların nedenleri arasında sigaranın ilk üç arasında yer aldığına dikkati çeken Prof. Yıldız, şöyle konuştu:

"Günümüzde 1,3 milyar kişi sigara içiyor. Bunun da yüzde 80'ini gelişmekte olan ülkelerin vatandaşları oluşturuyor. Ülkemizde ise sigaranın sebep olduğu ölümler sayı olarak trafik, terör, iş kazasına bağlı ölümlerden 5 kat daha fazla. Tütün salgını 20'nci yüzyılda 100 milyon kişiyi öldürdü, 21'inci yüzyılda ise 1 milyar kişiyi öldürebilir. Her bir sigarada vücut için zehirli, tahriş edici, kanser yapıcı ya da kanserin ortaya çıkmasını kolaylaştırıcı formaldehit, siyanür, amonyak, karbonmonoksit, naftalin, kadmiyum, aseton gibi 4 binden fazla kimyasal madde bulunuyor. Bunlardan en az 81 tanesi doğrudan kansere sebep oluyor. Sigara bırakıldığı andan 1 yıl sonra, kalp krizi riski yüzde 50 azalıyor."

Konferansın sonunda, sigarayı bırakan Canan Timuçin, Osman Güler ve Yetiş Nurol'a, Karamürsel Kaymakamı Ahmet Narinoğlu tarafından teşekkür belgesi verildi. - Kocaeli

Kaynak: Anadolu Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet Haberler

title