Sigara Yasağına Dışarıya Masa Açarak Çözüm Bulan Esnaf, Kışın Ne Yapacağını Düşünüyor

Sigara Yasağının Kapsamının Genişletilerek Kamuya Açık Yerlerde Sigara İçilmemesini Öngören Uygulama Devreye Girdi. Sigara Kullanmayan Vatandaşlar Yasaya Sevinirken, Esnaf Yasaya Çözüm Yolu Arıyor. Şimdilik Dışarıya Sandalye Masa Koyarak Çözüm Üreten Lokanta ve Kahvehane Sahipleri, Kışın Ne Yapacaklarını Kara Kara Düşünmeye Başladı.

Sigara Yasağına Dışarıya Masa Açarak Çözüm Bulan Esnaf, Kışın Ne Yapacağını Düşünüyor
19.07.2009 18:35 | Son Güncelleme: 19.07.2009 18:35

Sigara yasağının kapsamının genişletilerek kamuya açık yerlerde sigara içilmemesini öngören uygulama devreye girdi. Sigara kullanmayan vatandaşlar yasaya sevinirken, esnaf yasaya çözüm yolu arıyor. Şimdilik dışarıya sandalye masa koyarak çözüm üreten lokanta ve kahvehane sahipleri, kışın ne yapacaklarını kara kara düşünmeye başladı.

Sigara yasağının bugün hayata geçirilmesi ile birlikte artık kamuya açık alanlarda sigara içilemeyecek. Yasağın uygulamaya girmesi ile birlikte işletmeciler havaların güzel olmasını fırsat bularak dışarıda masa kurdu. Bazı lokanta ve kahvehane işletmecileri yerlerinin uygun olmasının da vermiş olduğu avantajla sigara içen müşterilerine dışarıya koydukları sandalye ve masaları oluşturdu. Bu tür imkanı olmayan işletme sahipleri ise müşterilerine içerde sigara içirtmedi. Bazı vatandaşların ise yasağın uygulanmaya konmasından haberdar olmadığı gözlendi.

Uygulamanın güzel olduğunu fakat kendilerini zora sokacağını dile getiren lokanta sahibi Mustafa Kılıç, kendisinin de yaklaşık yirmi yıldır sigara içtiğini ama yasağın toplum yararına olacağını dile getirdi.

Müşterilerine içeride sigara içirtmediklerini vurgulayan Kılıç, havaların da iyi gitmesi üzerine dışarıya sandalye ve masa koyduklarını ve sigara içen müşterilerini burada ağırladıklarını vurguladı.

Sigara yasağına şimdilik bu tür bir çözüm ürettiklerine dile getiren Kılıç, "Yaklaşık bir buçuk ay sonra havalar Erzurum'da soğur. İşte o zaman müşterilerimize nasıl bir imkan sağlarız onu bilemiyoruz. Açıkçası bu konuda çözüm üretmekte zorlanıyoruz. Keşke hükümet bu konuda bir alternatif sunsaydı." dedi.

Uygulamanın kendilerine dezavantaj doğurduğunu belirten kahvehane işletmecisi İbrahim Canpolat ise müşterilerinin daha çok muhabbet etmek, boş vakitlerini geçirmek için kendilerini tercih ettiğini dile getirdi.

Müşterilerinin bir çoğunun sigara içtiğine dikkat çeken Canpolat, yaz mevsiminden dolayı şimdilik bir problem yaşamadıklarını ancak kışın yapacak bir şey olmadığını belirtti.

Yasağın yaz mevsiminde uygulamaya konmasının kendileri için avantaj olabileceğini vurgulayan Canpolat, "İyiki bu mevsimde sigara yasağı uygulamaya kondu. Kışın gelmesine daha vakit var. En azından müşterimiz o zamana kadar uygulamaya ayak uydurur." şeklinde konuştu.

Yaklaşık 22 yıllık sigara tiryakisi olduğunu ifade eden Ünal Topaloğlu isimli vatandaş ise uygulamaya kesinlikle destek verdiğini söyledi.

Uygulamanın faydalı olacağının altını çizen Topaloğlu, hava kirliliği konusunda ise sitemde bulundu.

Sigaradaki kanserojen maddenin çok daha fazlasının kışın yoğun olarak yaşanan hava kirliliğinde mevcut olduğunu ileri süren Topaloğlu, "Sigara yasağının uygulanması gerçekten çok iyi, kesinlikle destekliyorum. Fakat kışın yoğun olarak yaşanan hava kirliliğinin çok daha fazla zarar verdiğini düşünüyorum. Bence önce hava kirliliğinin önüne geçilmeli." şeklinde düşüncelerini dile getirdi.

(CİHAN)

Kaynak: CHA

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.
Şu an buradasınız: Sigara Yasağına Dışarıya Masa Açarak Çözüm Bulan Esnaf, Kışın Ne Yapacağını Düşünüyor - Ekonomi
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 16.7.2020 20:05:15. #1.14#
title