Sigara Yasağı Başlıyor Yasal Uyarı Yazısı Şart

Kapalı Alanlarda Sigara İçilmesine İlişkin Yasaklar, Yarından İtibaren Yürürlüğe Girecek. Tapdk, Bu Konudaki Yasal Uyarıların Nasıl Olacağını Gösteren Kararı, Dün Resmi Gazete'de Yayınlandı.

Sigara Yasağı Başlıyor Yasal Uyarı Yazısı Şart

Kapalı alanlarda sigara içilmesine ilişkin yasaklar, yarından itibaren yürürlüğe girecek. Tütün ve Alkol Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (TAPDK), bu konudaki yasal uyarıların nasıl olacağını gösteren kararı, dün Resmi Gazete’de yayınlandı.

Yasal uyarı yazıları, asgari 50x70 santimetre boyutunda, dikdörtgen şeklindeki beyaz zeminli kağıt veya uygun bir materyal üzerinde yer alacak. Bu uyarılarda, "Burada tütün ürünleri tüketilmesi yasaktır. Tüketenlere ve tüketilmesine göz yuman sorumlulara 4207 sayılı Kanun uyarınca idari para cezası uygulanır" yazılacak. Uyarılarda, şikayetin nerelere yapılacağı da yazılacak.

Yasal uyarı yazılarında, "Şikayet için" bölümüne, o yerde tütün ürünü tüketilmesi halinde idari yaptırım uygulanması için başvurulacak kişi veya kurumun adı ile telefonu yazılacak. Yazılar, sürekli ve kalıcı olmak kaydıyla, dijital ekrana yansıtmak, cama yapıştırmak, duvara asmak, tavandan sarkıtmak gibi dikkat çekecek ve rahatlıkla okunabilecek şekillerde de uygulanabilecek. Kararda, ulaşım araçları dahil uyarı yazılarının nerelere, asılacağı da ayrıntılı olarak yer aldı.

18’den küçükler

Tütün ürünleri satışı yapılan yerlerde asılacak yasal uyarı yazıları, 18 yaş altına satış yapılamayacağına ilişkin olacak Sağlık uyarılarında, "sigara" yerine "tütün ürünleri" kelimesi kullanılabilecek.

Anneler paketleri gönderin

BAŞBAKAN Recep Tayyip Erdoğan, dün Kayseri’de partisinin İl Kadın Kolları Kongresi’nde sigara yasağı konusunda annelerden yardım istedi. Erdoğan, şöyle konuştu: "Paketleri alın bana gönderin. Üzerlerine tarihlerini de yazın ve onları özel müzemize koyalım ve bunlar tarihe kayıt düşmüş olsun. Çünkü benim böyle bir hastalığım var. Birisini ikna edip sigarasını elinden alırsam paketini de alıyorum, tarihini yazıyorum, imzayı da attırıyorum ve ’Ahmet Kaya, sigarayı bıraktım’ diye de yazdırıyorum."