Sigara Cezası Vekillerin Maaşlarından Kesilecek

Sigara Cezası Vekillerin Maaşlarından Kesilecek

Meclis Başkanı Toptan, TBMM'de 20 Mayıs'ta Uygulanacak Sigara Yasağına Uymayan Milletvekillerinin Maaşlarından Para Cezası Kesileceğini Belirtti, Kesinlikle Taviz Vermeyeceklerinin Altını Çizdi.

Sigara Cezası Vekillerin Maaşlarından Kesilecek

Meclis Başkanı Köksal Toptan, Türkiye'de yarın, TBMM'de ise 20 Mayıs'ta uygulanacak sigara yasağına uymayan milletvekillerinin maaşlarından para cezası kesileceğini belirterek, bu konuda kesinlikle taviz vermeyeceklerini söyledi.


Toptan, Show Tv'de "Doğruya Doğru" programında soruları yanıtladı. Toptan, yarın Türkiye'de, 20 Mayıs'ta ise Meclis'te yürürlüğe girecek olan sigara yasağı ile ilgili bilgi açıklamalarda bulundu. TBMM'nin bu konuda yönetmelik çıkardığını da hatırlatan Toptan, yasanın Meclis gündemine geldiği vakit, pek çok kurumu ve kişiyi aradığını söyleyerek, "Bakın, sigara yasağının kapsamı çok geniş. Ben de bu yasa görüşülmeden önce Fenerbahçe Klubü Başkanı Aziz Yıldırım'ı aradım. Yıldırım bana, "Bütün dünya nasıl yapıyorsa, bizde yaparız yasakları uygularız' dedi. Dolayısıyla bu yasaya sigara tiryakileri dahil herkes destek verdi" dedi. Yasak konusunda kesinlikle taviz vermeyeceklerinin altını çizen Toptan, uygulamaya titizlikle uyacaklarını bildirdi.

-VEKİLLERİN MAAŞLARINDAN KESİLECEK-

Toptan, TBMM'nin sigara yasağı ile ilgili çıkardığı yönetmelik hakkında da şu bilgileri verdi;


"Sigara yasağına uymayan milletvekillerine cezayı, TBMM İdare Amirleri benim adıma kesecek. Meclis üst düzey görevlilerine de yine Meclis üst düzey bir görevli, personele gazeteciler ve ziyaretçilere, Meclis Güvenlik memurları kesecek. Yasağı delen milletvekillerinin maaşlarından kesilecek. Bu konuda kesinlikle taviz verilmeyecek."


Meclis'e gelen misafirlerinde bu yasağa uyacağını belirten Toptan, "Sayın Başbakan, CHP Genel Başkanı Deniz Baykal ve MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli de zaten sigara içmiyor" dedi.(ANKA)


(BK/ZG)