Sıfır Noktada Türkiye -Irak Sanayi Bölgesi Önerisi

Sıfır Noktada Türkiye -Irak Sanayi Bölgesi Önerisi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, İki Ülke Arasındaki Sınır Bölgesinde, Sıfır Noktada Türkiye -Irak Ortak Sanayi Bölgesi Oluşturulmasını Önerdiklerini Söyledi.

Sıfır Noktada Türkiye -Irak Sanayi Bölgesi Önerisi

Devlet Bakanı Kürşad Tüzmen, iki ülke arasındaki sınır bölgesinde, sıfır noktada Türkiye-Irak ortak sanayi bölgesi oluşturulmasını önerdiklerini söyledi.

Tüzmen ve beraberindeki heyet, bu sabah Bağdat Havaalanına indikten sonra Türk özel timlerince korunan 50 kişilik bir konvoyla toplantının yapılacağı yeşil hat dışındaki El Mansur Oteli'ne geldi.

Bakan Tüzmen, Otelde Irak Petrol Bakanı Hüseyin Şehristani, Irak Planlama Bakanı Ali Baban, Irak Ticaret Bakanı Abdulfelah el-Sudani ile görüştü.

El Mansur Oteli'ndeki Türk-Irak İş Forumu, Bağdat'ta güvenli bölge olarak anılan yeşil hat dışında, yabancı bir ülke tarafından yapılan ve geniş kapsamlı olarak gerçekleştirilen ilk toplantı olma özelliğini taşıyor.

Devlet Bakanı Tüzmen, toplantının açılışında yaptığı konuşmada, 2003 yılından bu yana geçen 5 yıl içinde ilk kez bu kadar büyük katılımla Bağdat'ı ziyaret ettiğini ifade ederek, ''Türkiye heyetinin bu ziyaretini bu sefer daha dar kapsamlı tuttuk. Gelecek sefer, eskiden olduğu gibi (2003 yılı öncesi) 400-500 kişilik heyetle gelmeye gayret edeceğiz. (Söz verdim ve yaparım) biliyorsunuz. Irak'ın toprak bütünlüğü ve egemenliğini koruyarak krizden çıkmasını istiyoruz'' dedi.

Türkiye-Irak arasında ortak ekonomik alan oluşturulabileceğine inandığına, bunun diğer ülkelere çok iyi örnek olacağına ifade eden Tüzmen, Avrupa Birliği'nin Avrupa'nın en buhranlı ekonomik kriz yaşandığı dönemde temellerinin atıldığını anımsattı.

Tüzmen, iki ülke arasındaki ticaretin 2010 yılına kadar 20 milyar dolara ulaşacağına inandığını söyledi.

İki ülke arasında mal ve hizmet ticaretinin serbestleştirilmesi konusunda çalışmalar yaptıklarını, bu çerçevede Türkiye-Irak arasında serbest ticaret anlaşmasının yapılabileceğini söyledi.

Irak'ın komşusu olan Türkiye'nin ticaret hacminin 325 milyar dolara ulaştığını hatırlatan Tüzmen, Türkiye ile Irak arasındaki ticaretin daha da artırılması için ulaştırma, lojistik ve demiryolu altyapısının oluşturulması gerektiğini bildirdi.

Mevcut koşullarda Türkiye ile Irak arasında sıfır noktada ortak sanayi bölgesi oluşturulmasını önerdiklerini belirten Tüzmen, şöyle dedi:

''Mevcut koşullarda ortak sınırımızda, bir Türk-Irak sanayi özel bölgesi oluşturulmasının, özellikle enerji ağırlıklı ortak yatırımların gerçekleştirilmesinde önemli işlevi olacağını düşünüyoruz. Örneğin ortak sınırımızın Türk tarafının sıfır noktasında oluşturulacak bir bölgede, Irak'ın elektrik ve petrol ürünleri ihtiyacının bir bölümünün karşılanabileceği, rafineri ve santral kurulabilecektir.''

Basra bölgesinde Türk sanayi bölgesi kurulması konusunda çalışmaların sürdürüldüğünü kaydeden Tüzmen, Basra bölgesinde konsolosluk açılmasının ardından, dış ticaretten bir heyetin fizibilite çalışması yapmak için bölgeye göndermek istediklerini bildirdi.

Son yıllarda Türk firmaların Irak'ta yaptığı çalışmalarda bir azalma görüldüğünü anlatan Tüzmen, artan petrol fiyatları ve Irak ekonomisinin iyiye gideceği inancını taşıdıklarını ve Türk firmalarının altyapının oluşturulması ve projeler konusunda gerekli desteği sağlayacağını söyledi.

Irak Ticaret Bakanı Abdulfelah el-Sudani de forumun açılışında yaptığı konuşmada, Türk firmalarının Irak'a yapacağı yatırımlara gerekli kolaylığı sağlayacaklarını belirterek, Türkiye'yi stratejik ülke olarak gördüklerini kaydetti.

Toplantıyı, Türkiye'den gelen 22 kişilik iş adamının yanı sıra Irak'ta iş yapan Türk firmalarının yetkilileri de katıldı.

Kaynak: AA