Siemens Healthineers İnovasyonun Merkezine Yolculuk:

Siemens Healthineers İnovasyonun Merkezine Yolculuk:

Sağlık teknolojilerinde inovasyonun lideri Siemens Healthineers, kendi deneyimlerini genç nesillerle paylaşırken, gençlerin inovatif bakış açısından da yararlanıyor.

Siemens Healthineers İnovasyonun Merkezine Yolculuk:

Türkiye'de de bulunan Innovation Think Tank aracılığıyla Siemens Healthineers, inovatif düşünceleri gerçeğe dönüştürmeye devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi'yle birlikte düzenlenen İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı (IMLEAP) en yeni çalışmalar arasında yer alıyor.

Türkiye'de inovasyon alanında gençlere fırsat yaratmak amacıyla Siemens Healthineers tarafından kurulan Innovation Think Tank platformu (ITT), interdisipliner bir yaklaşımla inovatif düşünceleri gerçekliğe dönüştürüyor. Bu platformda öğrenciler, İstanbul Teknopark'taki Siemens Ar-Ge mühendislerinin görev yaptığı ITT'de bir araya gelerek disiplinler arası proje takımlarında mühendislik, ürün tasarımı, deney, hızlı prototip üretim, test gibi alanlarda çalışabiliyor.

ITT aracılığıyla düzenlenen en önemli projelerden biri olan İnovasyon Yönetimi Sertifika Programı Boğaziçi Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi ve Elektrik-Elektronik Mühendisliği Bölümü ve Siemens Healthineers işbirliği içinde gerçekleştiriliyor. İlki geçtiğimiz yıl düzenlenen İnovasyon Yönetimi Sertifika Programı, Almanya'da gerçekleşen Innovation Research Lab 2016 ödül töreninde Siemens Healthineers Türkiye'ye "En İnovatif ITT (Innovation Think Tank) Ekibi" ödülünü kazandırmıştı.

İkincisi 14 Kasım 2016'da başlayan ve tüm üniversite öğrencilerine açık olan Program, bu yıldan başlayarak "IMLEAP: İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı" adı altında Boğaziçi ÜniversitesiSiemens Healthineers işbirliğinde her yıl düzenlenecek 5 aylık bir program olarak tasarlandı. Siemens Healthineers Innovation Think Tank Kurucusu ve Global Direktörü Sultan Haider ve Boğaziçi Üniversitesi Elektrik Elektronik Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Burak Acar'ın direktörlüğünde, Siemens Healthineers Türkiye ve Boğaziçi Üniversitesi TTO tarafından yürütülen IMLEAP programına bu sene 25 farklı üniversiteden 262 başvuru yapıldı. Programın 2017'den itibaren ülke genelinde farklı üniversitelerde düzenlenecek etkinliklerle yayılması yolunda çalışmalar devam ediyor.

Programın açılış töreninde bir konuşma yapan Siemens Healthineers Türkiye Genel Müdürü Şevket On, ITT ekibinin başarılı projelerinden gurur duyduğunu vurguladı. Açılışta söz alan Boğaziçi Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Günay Anlaş da Siemens'in Türkiye'deki 160 yıllık deneyimi ile Boğaziçi Üniversitesi'nin 1863'ten bu yana köklü bir eğitim kurumu olarak faaliyet göstermesini özdeşleştirerek, bu işbirliğinin çok verimli ve anlamlı olduğunu ifade etti.

Program kapsamındaki yüz yüze eğitimler 14-18 Kasım 2016 tarihleri arasında Boğaziçi Üniversitesi'nde gerçekleştirildi. Katılımcıların kurdukları takımların biri akademik olmak üzere iki mentoru bulunuyor. Boğaziçi Üniversitesi öğretim üyeleri Hamdi Torun, Burçin Ünlü, Suzan Üsküdarlı, Esin Öztürk Işık ve Evren Samur'un akademik mentorluk yaptığı programa, Siemens Healthineers Türkiye'den de Efsun Keçe Saraç, Gürdal Şahin, Enis Sonemel, Erdem Alptekin ve Mehmet Mustafa Ayçin mentor olarak katkıda bulunuyor.

Oluşturulan proje takımları, eğitim ve mentorluk süreçleri tamamlandıktan sonra, 17 Mart 2017'de jüri karşısına çıkacak ve jürinin kararının ardından Boğaziçi Üniversitesi Albert Long Hall'de düzenlenecek tören ile ödüller sahiplerini bulacak. Kazanan proje, Temmuz ayında Erlangen'de yapılacak Innovation Research Lab Exhibition etkinliğinde sunulacak.

IMLEAP, İnovasyon Yönetimi ve Liderlik Sertifika Programı, sonunda katılımcılar "İnovasyon Yönetimi Sertifikası" alırken, önceki programa da katılmış olanlar ayrıca "İnovasyon'da Liderlik Sertifikası" almaya hak kazanacak.