Sider, Tuskon'un Afrika Dış Ticaret Köprüsü'nde Söke Standı Açaçcak

Kısa Bir Süre Önce Hizmete Giren Söke Genç İş Adamları Derneği (Sider) Basın Kuruluşlarını Ziyaret Ederek Kendisini Tanıtmaya Başladı.

Sider, Tuskon'un Afrika Dış Ticaret Köprüsü'nde Söke Standı Açaçcak

Kısa bir süre önce hizmete giren Söke Genç İş Adamları Derneği (SİDER) basın kuruluşlarını ziyaret ederek kendisini tanıtmaya başladı.

İlk olarak Aydın Gazeteciler Cemiyeti Söke Şubesi’ni ziyaret eden SİDER heyeti, daha sonra basın yayın kuruluşlarına da ziyarette bulundu. SİDER Yönetim Kurulu Başkanı Şahin İlgi, Yönetim Kurulu üyeleri Selim Yakanoğlu ve Fazıl Ersoy’u Aydın Gazeteciler Cemiyeti Söke Şubesi ziyaretinde Başkan Ali Esmer, Başkan Yardımcısı Levent Tuncer ve yönetim kurulu üyesi Zeki Kemiklioğlu karşıladı.

Kuruluş amaçlarının SİDER üyesi iş adamlarına olduğu kadar Söke’ye ekonomik ve sosyal anlamda katkıda bulunmak olduğunu söyleyen SİDER Başkanı Şahin İlgi, bağlı bulundukları TUSKON’un dünyadaki gelişmeleri yakından takip ettiğini ve bu gelişmelerin içinde olduğunu söyledi. Son yıllarda TUSKON’un dünya ile Türkiye arasında önemli bir köprü vazifesi üstendiğini dile getiren Şahin İlgi, “Geçen yıl Afrika Dış Ticaret Köprüsü organizasyonuna Söke’den Selim Yakanoğlu ile birlikte katıldık. Bin civarında iş adamının bir araya geldiği Afrika’da 2 gün içinde 2 milyar dolarlık işlem hacmi gerçekleşti. Ülkelerin birbirleri arasında gerçekleştirdiği bu ticaretin büyük bölümünü Türkiye’den ihracat oluşturdu” dedi.

Mayıs ayında gerçekleşecek olan ve yine TUSKON tarafından gerçekleştirilecek Afrika Dış Ticaret Köprüsü organizasyonuna Söke’den daha güçlü ve kalabalık katılmak istediklerini ifade eden SİDER Başkanı Şahin İlgi; “Hatta imkanlarımızı zorlayıp kontenjan sayısını artırarak Söke Genç İş Adamaları Derneği (SÖGİAD) ve Söke Ticaret Odası’ndan da iş adamlarının katılmalarını sağlamayı istiyoruz. Afrika’da gerçekleştirilecek organizasyon 13-15 Mayıs tarihleri arasında yapılacak. SİDER olarak bu organizasyonda stant açıp Sökeli firmaların ve Sökemizin tanıtım kataloglarını dağıtıp, tanıtımını yapmayı hedefliyoruz” dedi.

SİDER’in sadece kendi içine dönük değil, Söke’nin iş hacmini genişletmek adına çalışmalar yapacağını söyleyen Başkan Şahin İlgi; “Kimilerince rakip olarak gösterilmeye çalışılan SÖGİAD’a yaptığımız ziyarette ortak projeler üretme kararı aldık. Diğer tüm sivil toplum örgütleri ile de ortak çalışmalar yapmak istiyoruz” ifadelerine yer verdi.

(LT-İK) 09.04.2008 10:03 TSİ

Kaynak: İHA