Side Belediyesi, Turistleri Rahatsız Edenlere 200 ile 2 Bin YTL Arasında Para Cezası Yazacak

Side Belediyesi, Turistleri Rahatsız Edenlere 200 ile 2 Bin YTL Arasında Para Cezası Yazacak

Antalya'nın Manavgat İlçesi Side Belediyesi, Turizm Sezonu Süresince Turistleri Rahatsız Edenlere Göz Açtırmayacak.

Side Belediyesi, Turistleri Rahatsız Edenlere 200 ile 2 Bin YTL Arasında Para Cezası Yazacak

Antalya'nın Manavgat ilçesi Side Belediyesi, turizm sezonu süresince turistleri rahatsız edenlere göz açtırmayacak.

Side Belediye Meclisi, aldığı kararla turizm beldesinde turiste sözlü tacizde bulunan, zorla dükkan içine sokmaya çalışan, fahiş fiyattan mal satan, dükkan içinde malında etiket fiyatı bulunmayan esnafa, dilenci, harita satıcısı, izinsiz simit satıcıları, hanutçuluk, seyyar satıcılara ve sahte turist rehberlerine 200 YTL ile 2 bin YTL arası para cezası kesecek. 5 gün önce aldığı kararla 12 iş yerini 2 günlüğüne mühürleyerek, 24 bin YTL para cezası kesen Side Belediyesi'nin, 15 kişilik zabıta ekibi turizm sezonu bitimine kadar her gün denetim yapacak. Turizmde hiç bir keyfi uygulamaya asla geçit vermeyeceklerini belirten Başkan Osman Delikkulak, denetimleri zabıta dışında beldenin güvenliği için yerleştirdikleri 80 güvenlik kamerasıyla yaptıklarını söyledi. Side Antik Kent'i gezmeye gelen turistleri rahatsız eden sahte harita satıcıları, dilenciler, seyyar satıcılar, kokartsız turist rehberleri, bayan turistlerle zorla arkadaşlık kurmaya çalışan kişilere ve turistleri yabancı para bozdurmak için rahatsız edenlere karşı amansız mücadele başlattıklarını ifade eden Delikkulak, turistler tarafından şikayet kutularına bırakılan şikayetleri de anında değerlendirmeye alarak gerekli işlemleri yaptıklarını belirtti.

Delikkulak, "Turisti rahatsız eden kim olursa olsun gözünün yaşına bakmayacağız. Dünya turizminde marka olmuş turizm beldesinin ismine leke kondurtmayacağız. Bu konuda kesin kararlıyız. Yaptığımız anketlerde turistler, en fazla hanutçuluk, zorla mal satma, fahiş fiyattan mal satma, ısrarcı olma, harita satıcıları ve dilencilerden rahatsız. Turisti rahatsız etmede ısrar edenlere karşı para cezası ve dükkan kapama sürelerini artıracağız. Kamera görüntülerinin son bir aylık görüntülerine tek bakıyoruz."diye konuştu.

Geçen yıl Side'ye 800 bin turistin geldiğin 2008'de 1 milyon gelmesini beklediklerini ifade eden Delikkulak, hedeflerinin beldelerinde deniz, kum, güneş, arkeoloji, eko, tarih, kültür ve sanat turizmini dünyada cazibe merkezi haline getirmek olduğunu söyledi.

Kaynak: CHA