Sibel Kekilli Festivalde

Sibel Kekilli Festivalde

Dünyanın En Önemli Sinema Etkinliklerinden 57. Berlınale Film Festivali, "La Vıe En Rose" Adlı Fransız Yapımı Filmin Gösterimiyle Başladı.

Sibel Kekilli Festivalde

DÜNYANIN EN ÖNEMLİ SİNEMA ETKİNLİKLERİNDEN 57. BERLINALE FİLM FESTİVALİ, "LA VIE EN ROSE" ADLI FRANSIZ YAPIMI FİLMİN GÖSTERİMİYLE BAŞLADI.

Almanya'nın başkenti Berlin'de düzenlenen festivalin açılışındaki galaya, Jeff Goldblum, Franka Potente, Veronica Ferres, Sibel Kekilli gibi sinema yıldızlarının yanı sıra politika, kültür ve sanat alanlarında isim yapmış çok sayıda davetli katıldı.

Festival için yaklaşık 5 bin başvuru arasından gösterilmek üzere 373 film seçildi. Bu filmlerden 22'si yarışma bölümünde "Altın ayı" ve "Gümüş ayı" ödülleri için yarışacak. Yarışma bölümünde Türk filmi yer almazken, yenilikçi filmlerin yarıştığı "Forum" bölümünde yönetmenliğini Tayfun Pirselimoğlu'nun yaptığı ve başrollerini Rıza Akın'la Nurcan Eren'in paylaştığı "Rıza" filmi gösterilecek.

"Panorama" bölümünde ise Özer Kızıltan'ın yönettiği ve başrolde Erkan Can'ın oynadığı "Takva" ile Türk kökenli Alman Yönetmen Thomas Arslan'ın "Ferien" (Tatil) adlı filmleri izlettirilecek.

Kısa metrajlı filmlerde ise Nesimi Yetik'in yönettiği "Annem sinema öğreniyor" adlı film yarışacak.

Festivale bu yıl ilginin yoğun olduğunu belirten yöneticiler, 116 ülkeden yaklaşık 3 bin 800 gazetecinin akredite olduğunu bildirdiler.

57. Berlinale Film Festivali, 17 Şubat'ta düzenlenecek ödül töreniyle sona erecek.