SHP'den "Laiklik Karşıtı Eylemler Kataloğu"

SHP'den "Laiklik Karşıtı Eylemler Kataloğu"

SHP'nin Laiklik İzleme Masası'nca Hazırlanan 'Laiklik Karşıtı Eylemler Kataloğu'nun Üçüncüsü Açıklandı.

SHP'den

SHP'nin Laiklik İzleme Masası'nca hazırlanan ''Laiklik Karşıtı Eylemler Kataloğu''nun üçüncüsü açıklandı.

Genel Sekreter Uğur Cilasun, düzenlediği basın toplantısında, parti bünyesinde oluşturulan Laiklik İzleme Masası'nın ülke genelinde ''laiklik karşıtı eylemleri'' izlemeye aldığını ve bunlara ilişkin daha önce iki katalog hazırladığını anımsattı.

Üçüncü kataloğun Nisan, Mayıs ve Haziran aylarını içerdiğini belirten Cilasun, katalogda, gazete, dergi, televizyon haberleri ile internet sitelerinde yer alan, bunun yanında parti teşkilatınca kendilerine aktarılan ''laiklik karşıtı'' olarak nitelendirdikleri olaylara yer verdiklerini söyledi. Cilasun, olayların parti teşkilatı tarafından doğrulukları araştırıldıktan sonra kataloğa konulduğunu ifade ederek, bir olayın laiklik karşıtı eylem olarak değerlendirilebilmesi için ''kamusal alan ihlali'' özelliği taşımasını ölçü olarak aldıklarını kaydetti.

Üçüncü katalogda öne çıkan olayların türban ve alkol kullanımı konularındaki ihlaller olduğunu bildiren Cilasun, hükümetin ve belediyelerin bu konularda toplumsal yaşamı etkileyen uygulamalar gerçekleştirdiklerini savundu.

Birinci katalogda 46, ikinci katalogda 39, üçüncü katalogda ise 40 ihlal yer aldığını belirten Cilasun, AK Parti hakkında açılan kapatma davası ve Anayasa Mahkemesi'nin türban konusundaki kararlarının ardından laiklik karşıtı eylemlerde azalma gözlediklerini söyledi.