Shota: "Trabzonspor'un Alex Ferguson'u Olmak İstiyorum"

Shota: "Trabzonspor'un Alex Ferguson'u Olmak İstiyorum"

06.07.2015 17:04 | Son Güncelleme: 06.07.2015 17:04
Shota:

Trabzonspor Teknik Direktörü Shota Arveladze, Alex Ferguson’un modeliyle uzun yıllar Trabzonspor’a hizmet etmek istediğini söyledi.

Trabzonspor Teknik Direktörü Shota Arveladze, Alex Ferguson'un modeliyle uzun yıllar Trabzonspor'a hizmet etmek istediğini söyledi.

Trabzonspor Teknik Direktörü Shota Arveladze, Hollanda'da kamp yapılan otelde basın toplantısı düzenledi. Camiaya teşekkür ederek sözlerine başlayan Shota, "Uzun zamandan sonra geri dönmek ve aynı şeyleri hissetmek çok önemli bir şey. İnşallah aynı şekilde devam eder. Kampta doğal çalışmalar dün başladı. Gelmeyen birkaç oyuncu var. Şu an iyi gidiyor antrenmanlar. Her oyuncu istekli. Ama tabi daha başındayız. İnşallah en iyi şekilde hazırlanacağız. Erken bir maç oynayacağız ve o maça iyi hazırlanarak yolumuza devam etmek istiyoruz" dedi.

"TRABZONSPOR'DA İKİNCİ PLAN DİYE BİR ŞEY OLMAZ"

Shota Arveladze, bir yöneticinin, 'Avrupa kupaları bizim için bu sezon ikinci planda' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Trabzonspor'un ikinci planı diye bir şey olmaz. Bu, Trabzonspor'a yakışmaz. Bu açıklamayı bilmiyorum. Ama ligde şampiyonluk yarışında uzun süre kalmak, son haftalara kadar devam etmek vurgulanmak istenmiştir. Yoksa Türkiye'de başarılı takımlar var, Avrupa'da ve Trabzonspor da onlardan biri. Barcelona galibiyeti var, bir sürü güzel galibiyeti var. Onları yeniden yaşamak istiyoruz. Tabii ki şampiyonluk yarışında en son haftaya kadar kalmak bütün camia için çok önemli" diye konuştu.

"HAVASIZ BİR TRABZONSPOR GÖRMEK BİLE İSTEMİYORUM"

Shota Arveladze, "Gelmeden önce izlediğiniz Trabzonspor ile gördüğünüz takım arasında fark var mı?" şeklindeki soruya ise, "Trabzonspor'a gelen oyuncuların hepsi kaliteli. Son 3 gün içinde sadece kulüpte olan futbolcuları, dışarıda olan taraftarı ve şehrin havasını 20 sene önceyle karşılaştırıyorum. İçeride olan maçlarda aynı heyecan yok. Bu kalite değil hava meselesi. Bütünleşme gerekir. Havasız bir Trabzonspor'u görmek bile istemiyorum. 'Trabzonspor bu değil' diye kendime söylüyorum. Ben 20 sene ara verdim. Ama yaşayan biri olarak o havanın yeniden yaşanmasını istiyorum. Şu anda çok oyuncu olduğu doğru. Kaç kişi gidecek ve kalacak diye kısa zamanda belirleyeceğiz. Kesinlikle oyuncu alırken takımı daha da güçlendirmek amacını taşıyacağız" cevabını verdi.

"GÖNDERİLMEK DİYE BİR KORKUM YOK"

Gürcü teknik adam, Trabzonspor'un son iki sezon içinde 5 hocayla çalışmasını değerlendirerek, "Büyük takımda büyük hedefler var. Her hocanın iş yapması ve hedefi değişik. Futbolda bazen öyle her şey istediğin gibi gitmeyebilir. Hocaların gönderilmesinin sebebi olabilir. Benim öyle bir korkum yok. Öyle bir lüksüm de yok ki. Trabzonspor gibi bir camiadan gelen teklife 'hayır' diyemem. Bu işin ne kadar zor olduğunu biliyorum. Zor işleri seven bir insanım. Profesyonelim ve ona göre de burada çalışacağım" açıklamasını yaptı.

"BU KEZ GİDERKEN 5 KİŞİDEN FAZLASINI İSTERİM"

Trabzonspor'u ve Trabzon'u asla unutmadığını belirten Shota, "Birisi kopuyor bir camiadan ve şehirden, gidiyor, unutuyor. Ben gerçekten 5-6 defa gelmişim Trabzon'a. Belki toplasan 10 defayı bulur. Ama ben kopmadım Trabzon'dan. Her yerde, Avrupa'da yaşarken de, Gürcistan'da yaşarken de aynıydı. Trabzon'a geldiğimde, '25 sene önce anlaştım' dedim. O bir gerçek. Bizim anlaşma mukavele falan, avukatlar, oluyor ama gerçekten benimki farklı bir anlaşma. Trabzon'a ilk geldiğimde Arçil ve beni havalimanında bütün şehir karşıladı. Ayrılırken de 5 kişi vardı. Buradan ne zaman gideceğimi bilmiyorum ama bu kez giderken de 5 kişiden fazlasını isterim."

"ALEX FERGUSON GİBİ TRABZONSPOR'DA BIRAKMAK İSTERİM"

Shota Arveladze, bir televizyon programında, 'Gitmek istemeyeceğim takım Trabzonspor'dur. Çünkü orada beni çok seviyorlar' şeklindeki sözlerinin hatırlatılması üzerine, "Öyle demedim. 'En son gideceğim yer Trabzonspor'dur' dedim. Çok sevdiğim bir yerdi burası. Çok saygı duyduğum, bana saygı duyulan bir yerde, top direğe çarptı dışarı çıktı, direğe çarptı içeri girdi olayına kalmasın işimiz istiyorum. Keşke herkes gerçekten içinde istediğini bu kadar kolay söylese. 42 yaşındayım, başım dik herkesin gözüne bakarak söyleyebilirim. Bırakın çalışalım 25 sene Ferguson gibi de burada bırakalım. Böyle bir camiaya, hedefi şampiyonluk olan bir kulübe 'hayır' demek gibi bir lüks yok hayatımda. O sevgi ve saygının karşılığı yok. Ne parayla alırsın ne de hayatın boyunca ulaşırsın. Ben buna ulaştığım için korumak istiyorum ve benim için çok değerli" ifadelerini kullandı.

"HEDEFİ OLAN TAKIMLAR KADROLARI GENİŞ TUTARLAR"

Kadroda ne kadar azalmaya gideceği yönündeki bir soruyu ise Gürcü teknik adam, "Her hedefi olan takımın muhakkak kadrosu biraz daha geniş olmalı. 3 turnuva oynayacağız. UEFA, Türkiye Kupası ve lig. 34 lig maçı var, kupada en az 10 maç var, Avrupa elemeleri ve grupları var. Sezonda 50 maça yaklaşıyor. Milli maçlar var. Bizim oyuncu listemizin biraz daha uzun olması lazım" şeklinde cevap verdi.

"İNSANLAR TRABZONSPOR İÇİN BURAYA GELİYOR"

Shota Arveladze, yedek kalması muhtemel oyuncuları nasıl motive edeceğiyle ilgili olarak ise, şunları söyledi:

"Futbolcunun motivesi; nerede olduğunu, kendisinden ne istendiğini bilmesi. Bu camianın ne kadar büyük olduğunu bilmesi. Bakın dün akşam antrenmanda fotoğraf çektirmeye 5 bin kişi geldi. Bunlar sadece benim ve iki kişi için gelmedi. Bu kulüp için geldi. Bu bir motive. Futbolcu sevdiği işi yapmıyor mu? Birisi zorla mı koşturuyor onu? Üzerine ciddi para verilmiyor mu? Motivesi çok basit. Burada başarılı olacaklar. İyi oynayan, iyi oynayandan daha iyi oynayan biraz daha fazla oynar. Yedek oyuncu yoktur burada. Onun için rotasyon olsa bile kulübe mutlu gelen oyuncu lazım. Ben her yerde hoca olarak futbolculara, 'mutlu gelin, mutlu gidin, mutlu olun' diyorum. Zaten sağlık problemi olmazsa insan mutlu kalkar özellikle böyle bir yerde. Gelir kendi performansını gösterir."

"KİMSEYE YALAN SATMAYA GELMEDİM"

Shota Arveladze, rakiplerin transferlerine bakıldığında Trabzonspor'u ligdeki şansıyla ilgili olarak ise, "Her transfere saygı göstermek zorundayız. Ama yaşadığımız her şey bunu göstermiyor. Real Madrid'den bile gelenler oldu ama bu her zaman başarılı olacağınızı göstermiyor. Biz kimseden eksik kalmayız. Biz istiyoruz ki öyle birisini getirelim ki burada uzun zaman kalsın ve bize fayda versin. Sadece performans değil önemli olan. Kimseye yalan söylemeye, yalan satmaya gelmedim buraya. Havamızı bulalım ki, bu hava şampiyonluk havası olsun. Birisi bizden daha iyi topa vurur ve biz ikinci olup Şampiyonlar Ligi elemesine gidebiliriz. Önemli olan o havayı yakalamak. Ben bunu istiyorum. Seyircinin ve camianın havasını da bu yöne çekmek istiyorum" değerlendirmesini yaptı.

"HER YERDE 1 NUMARA OLMAYA ÇALIŞACAĞIZ"

Yeni sezondaki Trabzonspor'un oyun anlayışı nasıl olacak şeklindeki soruya ise ise Shota, "Hücum oynayacak, çok fazla gol atmaya çalışacak, herkesi zorlayacağız, kazanmaya oynayacağız. Her yerde 1 numara olarak çıkmaya çalışacağız. Eğer birisi bizden daha iyi oynarsa, yensin. Ama çok hareketli, heyecan veren, hava veren, agresif olan bir Trabzsonspor görmeyi çok istiyorum. Kafamda o var. İnşallah bunu hep beraber becereceğiz."

Shota, transferdeki öncelikleri ve Cardozo'nun sakatlığının forvet transferini öncelikli hale getirip getirmediğiyle ilgili soruya, "Trabzonspor'a 2-3 tane Cardozo bile olabilir. Çok maç var. Birisi sakatlanıyor, diğerini oynatmalısınız. Arıyoruz, düşünüyoruz transferi. İyi, kaliteli, hemen gelen hemen fayda veren isimleri istiyoruz. Bekleme zamanımız çok yok. Çok bile bekledik" dedi.

"TARAFTARLARIN DESTEĞİNİ BEKLİYORUZ"

Trabzonspor taraftarından o eski havayı yakalamak için destek isteyen Shota, sözlerini şöyle tamamladı:

"O eski havayı, tribündeki seyirciden, şehirden gelen havayı yakalarsak çok daha az zaman gerekir. Sadece futbolcunun ve hocanın elinde değil, oradan gelen enerji de takımın performansını yüzde 25 artırır. Bizim gücümüz oydu. Herkes bir gün kötü oynar ama o zaman maçı seyirci alır. Bizim zamanımızda içeride seyirci 30 puan alıyordu. Zorla koşturuyordu bizi bazı zamanlarda. Tekrar o havayı bulmak lazım. Herkes Trabzonspor'a küsmemeli. Bizim gösterdiğimiz performans da önemli ama en önemlisi seyirciden alacağınız enerji. Taraftara mesajım; fazla küçük sorunlar aramayın. Gelin eskisi gibi takımınızı destekleyin, O desteğinizi hissedelim. - ARHNEİM

Shota: 'Trabzonspor'un Alex Ferguson'u Olmak İstiyorum'
Shota: 'Trabzonspor'un Alex Ferguson'u Olmak İstiyorum'
Shota: 'Trabzonspor'un Alex Ferguson'u Olmak İstiyorum'

Kaynak: İhlas Haber Ajansı

Haber Yorumları
500
Yazılan yorumlar hiçbir şekilde Haberler.com’un görüş ve düşüncelerini yansıtmamaktadır. Yorumlar, yazan kişiyi bağlayıcı niteliktedir.

Manşet

Haberler

Antoloji.com Hastane.com.tr Intersinema.com Yenikadin.com
Şu an buradasınız: Shota: "Trabzonspor'un Alex Ferguson'u Olmak İstiyorum" - Spor
Sitemizde yayınlanan haberlerin telif hakları haber kaynaklarına aittir, haberleri kopyalamayınız.

[Kullanım Şartları] - [Hata Bildir] 26.10.2020 11:34:45. #1.14#
title