Shell, New Motion'ı Satın Aldı

Dünyanın en büyük petrol ve gaz şirketlerinden Shell, Avrupa'nın en büyük elektrikli şarj istasyonu firması New Motion'ı satın aldı.

Shell, New Motion'ı Satın Aldı

Dünyanın en büyük fosil yakıt üreticilerinden olan İngiliz - Hollanda ortaklığı Shell, elektrikli araba pazarının süratle genişlemesi ve petrol endüstrisini tehdit etmeya başlamasını dikkate alarak Hollandalı New Motion firmasını satın almak üzere anlaşmaya vardı. 22 ülkede 50 binin üzerinde elektrikli şarj noktası bulunan New Motion, Avrupa'nın en büyük elektrikli şarj istasyonu sağlayıcısı konumunda.

GÜNDE 23 BİN KEZ ŞARJ HİZMETİ VERİYOR

2009 yılında kurulan ve şu ana dek çeşitli yatırım turlarında toplam 14 milyon euro civarında fon toplayan New Motion girişimi, an itibarıyla günde 23 bin kez şarj hizmeti veriyor. Şirket verilerine göre şu ana dek 60 milyon litre petrol kullanımı ve 120 kiloton CO2 emisyonunun önüne geçildi.

100 binin üzerinde kayıtlı şarj kartı bulunan New Motion, satın almaya rağmen gerek halka açık şarj noktalarındaki ürünlerinde gerekse de ev kitlerinde kendi ismiyle faaliyet göstermeye devam edecek, Shell ismini almayacak.

Shell ise asli hedeflerinin sahip olduğu 45 bin akaryakıt istasyonda elektrikli şarj bölümlerinin entegrasyonu olduğunu belirtti. Satın almanın finansal boyutuyla ilgili olarak ise herhangi bir açıklama yapılmadı.

2016'DA 233,6 MİLYAR DOLAR SATIŞ YAPTI

2016 yılında 233.6 milyar dolar satış yapan dev şirketin bu hamlesinin şu ana dek petrol endüstrisinin elektrikli araba yakıt piyasasına yönelik en büyük girişimi olduğu ifade edilirken, diğer dev firmaların da bu adımı izleyeceğini düşünülüyor.

Firmanın yeni yakıtlardan sorumlu Başkan Yardımcısı Matthew Tipper, akaryakıt istasyonlarında hızlı elektrikli şarj noktalarının bulunmasının elektrikli arabaların piyasa penetrasyonunu da olumlu etkileyeceğini vurguladı. New Motion ve Shell arasındaki ortaklığı da müşterilerin ilerleyen yıllarda farklı yakıt tercihlerine kolay erişebilmesini sağlamak adına ilk adım olarak değerlendirerek devamının geleceği sinyalini verdi.