Sgk Havza Müdürlüğünden Bilgilendirme Ziyaretleri
Haberler » Güncel » Sgk Havza Müdürlüğünden Bilgilendirme Ziyaretleri - Haber

Sgk Havza Müdürlüğünden Bilgilendirme Ziyaretleri

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Havza Müdürü Canan Kesici, vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili kurum ve kuruluşları ziyaret ederek bilgilendirme yapıyor.

Sgk Havza Müdürlüğünden Bilgilendirme Ziyaretleri

Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK) Havza Müdürü Canan Kesici, vergi ve diğer bazı alacakların yeniden yapılandırılması ile ilgili kurum ve kuruluşları ziyaret ederek bilgilendirme yapıyor.


Havza Ticaret ve Sanayi Odasını ziyaret eden SGK Havza Müdürü Kesici, oda başkanı Erkan Acar ile görüşerek, kanun hakkında bilgi verdi.


Acar, yapılandırmanın esnaf ve sanayiciler için önemli bir fırsat olduğunu vurgulayarak, "Üyelerimizi konuyla ilgili bilgilendirme çalışmalarına başladık. Tüm esnaf, ticaret erbabı ve sanayicilerimize kendilerine ödeme kolaylığı getiren bu yapılandırmadan faydalanmalarını tavsiye ediyoruz." dedi.


Kesici ve beraberindekiler, daha sonra Havza Belediye Başkanı Murat İkiz'i ziyaret etti.


Yapılandırmanın 2018 Mart ayı ve öncesi dönemlere ait sigorta primi, işsizlik sigortası primi, idari para cezaları, rücu alacakları, yersiz bağlanan gelir ve aylıklardan doğan alacaklar, Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerinin ihyası halinde doğacak prim borçlarını kapsadığını anlatan Kesici, şunları kaydetti:


"Yapılandırmadan yararlananların borçlarından dolayı icra takibi ve haciz işlemleri yapılmayacak. Bu yapılandırmaya başvurup ilk taksiti ödeyen işverenlerimiz, 'Borcu yoktur' yazısı alabilecek. Bu sayede kamu ihalelerine girebilecek, nefes kredisi başvurusunda bulunabilecek. En önemlisi de istihdam teşviklerinden yararlanmaya başlayacak. Bağ-Kur sigortalılarımız da Ziraat Bankası ile yaptığımız kredi anlaşmasıyla yapılandırma kapsamında borcunu peşin ödeyerek veya dondurulan hizmet sürelerini ihya ederek emekli olabilecek. Kanun ile prim borcu bulunan, işveren, esnaf, çiftçi, primini kendi ödeyen sigortalılar ve genel sağlık sigortalıları için de büyük bir ödeme kolaylığı getirmekte, özellikle peşin ödemelerde çok büyük avantaj sağlamakta."


Yapılandırmada son müracaat tarihinin 31 Temmuz olduğuna işaret eden Kesici, "İlk taksit ve peşin ödeme süresi de 31 Ağustos 2018'dir. Ödemeler 2 ayda bir taksitler halinde 6-9-12 veya 18 taksit tercihiyle yapılabilecek. İl özel idareleri ve kulüplerine azami 36 taksit, belediyeler ve bunlara bağlı kamu tüzel kişiliğini haiz kuruluşlara ise 144 aya kadar taksit imkanı verildi. Kapsama giren borçların faizleri silinecek, bunun yerine Yİ-ÜFE ile güncelleme yapılacak." diye konuştu.


Güncellenen borçların peşin ödenmesi halinde Yİ-ÜFE tutarının yüzde 90'ının silineceğini vurgulayan Kesici, ikinci taksit ödeme süresi içinde borcun tamamının ödenmesi halinde de Yİ-ÜFE tutarının yüzde 50'sinin silineceğini belirtti.


İkiz de, ziyaret ve bilgilendirmeden ötürü Kesici'ye teşekkür ederek, "Borcu olan esnaf ve kurumlarımıza büyük kolaylık sağlanmakta ve borç yükü hafiflemekte. Tabii ki devletin yasal sorumlulukları içerisinde yapılması gerekenler yapılacaktır." ifadelerini kullandı.

Kaynak: AA