Sgk Başkanvekili Güney: "1949 Yılından Bu Yana 560 Milyon YTL Makam ve Görev Tazminatı Ödendi"

Sgk Başkanvekili Güney: "1949 Yılından Bu Yana 560 Milyon YTL Makam ve Görev Tazminatı Ödendi"

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanvekili Tahsin Güney, 1949'dan Bu Yana 65 Bin Kişinin Makam ve Görev Tazminatı Hakkından Faydalandığını Belirterek, Şu Anda Sistemde 33 Bin Kişinin Makam ve Görev Tazminatı Aldığını Söyledi. Güney, 2006 Yılında Makam ve Görev Tazminatı Olarak 560 Milyon YTL Ödendiğini Vurguladı.

Sgk Başkanvekili Güney:

Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanvekili Tahsin Güney, 1949'dan bu yana 65 bin kişinin makam ve görev tazminatı aldığının altını çizerek, şu anda bu haktan 33 bin kişinin yararlandığını kaydetti. 2006 yılında makam ve görev tazminatı olarak 560 milyon YTL ödendiğine dikkat çeken Güney, bunu Emekli Sandığı tarafından değil işveren tarafından ödendiğini dile getirdi.


Sosyal Güvenlik Kurumu Başkanvekili Tahsin Güney, Sosyal Güvenlik ve Genel Sağlık Sigortası Yasa Tasarısı ile ilgili bilgilendirme toplantısı düzenleyerek, yasa ile ilgili eleştirilere yanıt verdi. Kavramların karıştırıldığını savunan Güney, kazanılmış hak kavramının farklı yorumlanmasından dolayı haksız eleştirilere mağdur kaldıklarını söyledi.


Bazı kesimlerin sisteme girmemiş olanlar için bile mevcut yasayı kazanılmış hak saydığını belirten Güney, "Bu açıklamaya göre, kazanılmış hakları ebediyete kadar değiştirmemiz gerekiyor" dedi.

-"DERDİMİZ MALİYET DEĞİL"-

Güney, kanunun yürürlülük tarihine kadar kazanılan hakların koruduğunun altını çizdi. Fiili hizmet zammına değinen Güney, "Burada AB mevzuatına baktık. İşveren ilave tedbirler alarak yıpranma etkilerini azaltabiliyorsa o iş kolunda fiili hizmet zammını kaldırdık. Derdimiz maliyet değil. Maliyet olsaydı fiili hizmet zammından yararlananlar arasına cam, arsenik ve kurşun gibi yeni sektörleri eklemezdik" diye konuştu.


Anayasa Mahkemesi tarafından bazı maddelerin iptal edilmesi üzerine mevcut memurların haklarının korunduğunu, yeni işe başlayacak olan memurların ise yeni yasa kapsamına alındığını anımsatan Güney, bu düzenlemenin içlerine sinmediğini kaydetti. Güney, yeni memurları yasa kapsamına almamaları durumunda reformun sadece SSK ve Bağ-Kur için yapılmış olacağını ifade etti.

-MEVCUT SİSTEM EMEKLİLİĞİ TEŞVİK EDİYOR-

Yasa tasarısında en çok tartışılan konular arasında yer alan aylık bağlama oranlarının yanlış yorumladığını dile getiren Güney, konuşmasına şöyle devam etti:


"Mevcut kanunda aylık bağlama oranı çalışma yılına ters orantılı olarak düşüyor. Yani sistem emekliliğe teşvik ediyor. Emekliliğin kolay olduğu ülkelerde kayıt dışının fazla olduğu görülüyor. SSK ve Bağ-Kur'lularda aylık bağlama oranı 25 yılda toplam yüzde 65, Emekli Sandığı'nda ise yüzde 75. Yeni yasa ile her yıl için aylık bağlama oranı yüzde 2'ye çektik. Biz yasa ile insanları sistem içinde tutmayı amaçlıyoruz."


Aylık bağlama oranının tek başına bir şey ifade etmediğini dile getiren Güney, elde edilen gelirin önemli bir kalem olduğunu söyledi. Mevcut sistemde çalışanların aylık bağlama oranlarının sistem yürürlüğe kadar olan kısmının geçerli olacağını kaydeden Güney, aylık bağlama oranlarının bütün maaşları etkileyeceğini dile getirdi. Güney, aylık bağlama oranlarında yapılan değişiklik ile birlikte maaşlarında düşüş yaşanacağını belirtti.

-"ÇALIŞAN DEĞİL YATAN ÖDÜLLENDİRİLİYOR"-

Güney, "2 milyon 135 bin kişi emekli olduğu halde çalışmaya devam ediyor. Türkiye'de 2 milyon 350 bin işsiz var. Neredeyse işsizimiz kadar kayıt dışı emekli çalışıyor. Mevcut sistem kayıt dışılığını teşvik ediyor. Yeni sistem ile herkes daha uzun süreli kayıtlı çalışmak zorunda. Çalışılmadığı taktirde aylık bağlama oranı düşüyor."


Mevcut sistemde çalışana asgari 480 YTL, emekliye ise 560 YTL ödendiğine dikkat çeken Güney, çalışanın değil yatanın ödüllendirildiğini söyledi.

-59 YILDA 65 BİN KİŞİ MAKAM VE GÖREV TAZMİNATI ALDI-

Makam ve görev tazminatı ile ilgili yapılan değişiklikleri de değerlendiren Güney, 1949'dan bu yana 65 bin kişinin makam ve görev tazminatı aldığına dikkat çekti. Şu anda 33 bin kişinin görev ve makam tazminatı hakkından yararlandığını dile getiren Güney, 2006 yılında makam ve görev tazminatı olarak 560 milyon YTL ödendiğini vurguladı. Güney, "Makam ve görev tazminatını asaleten birinci derece denetim elemanları ve uzmanlar, yarbay ve üstü askerler, akademisyenler, hakim ve savcılar, daire başkanları ve üstü personeller, seçilmiş belediye başkanları ile TBMM üyeleri alıyor. Makam tazminatı alınabilmesi için en az 2 yıl çalışılması gerekiyor" diye konuştu.


Üçlü Kararname ve Bakanlar Kurulu tarafından atananların 1 ay, bakanlar tarafından atananların ise 6 ay çalışmasının yeterli olduğunu ifade eden Güney, makam ve görev tazminatını Emekli Sandığı'nın ödemediğinin altını çizdi. Güney, bunun işveren tarafından ödendiğini kaydetti.

-30 GÜNDEN FAZLA PRİM BORCU BULUNAN SAĞLIK HİZMETLERİNDEN FAYDALANMAYACAK-

Eleştirilen konular arasında yer alan sağlıkla ilgili düzenlemelerin yanlış anlaşıldığını ifade eden Güney, mevcut kanunda sağlık hizmetlerinden işten ayrıldıktan sonraki 6 ay yararlanılması için SSK'lının 90 gün, ailesi için ise 120 prim günü olduğunu anımsattı. Yeni kanun da işten ayrılanların sistem dışına atılmadığını belirten Güney, herkesin kendi primini ödeyebileceğini söyledi. Güney, 30 prim günden fazla borcu bulunmayanın sağlık hizmetlerinden yararlanabileceğini kaydederek, acil hallerde ise prim borcuna bakılmayacağını ifade etti.(ANKA)


(HLY/NB/ZG)