Haberler » Ekonomi » Haber

Sezon Pirinç Peru'dan Siyah Fasulye, İtalya'dan Kırmızı Pirinç Getirdi

Sezon Pirinç, Ramazan Öncesinde Bakliyat Pazarına İki Yeni Ürün Daha Sundu. Sezon Pirinç, İtalya'dan Kırmızı Pirinç ve ABD'den Siyah Kuru Fasulye Getirdi. Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, Himalaya Kökenli Olan ve İtalya'da Yetiştirilen Ermes Kırmızı Pirinci ile Peru'nun Siyah Fasulyesi'ni Türk Sofralarında Buluşturduklarını Belirtti.

Sezon Pirinç Peru'dan Siyah Fasulye, İtalya'dan Kırmızı Pirinç Getirdi

Sezon Pirinç, Ramazan öncesinde bakliyat pazarına iki yeni ürün daha sundu. Sezon Pirinç, İtalya'dan kırmızı pirinç ve ABD'den siyah kuru fasulye getirdi. Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, Himalaya kökenli olan ve İtalya'da yetiştirilen Ermes Kırmızı Pirinci ile Peru'nun Siyah Fasulyesi'ni Türk sofralarında buluşturduklarını belirterek, Sezon Pirinç'in değişik damak tatları arayanlara özel ürünler sunmayı gelenek haline getirdiğini, risotto ve siyah pirinçten sonra şimdi de kırmızı pirinç ve siyah kuru fasulyeyi Türkiye'de pazara sunduklarını söyledi.

-HİMALAYALARDAN GELİYOR-

Yeni ürünleri düzenlediği bir basın toplantısıyla tanıtan Sezon Pirinç Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Erdoğan, kökeni Himalayalar'da Bhutan bölgesinde 2 bin 400 metre yükseklikte yetişen bir türe dayanan ve İtalya'da üretilen Ermes kırmızı pirincinin rengini içeriğindeki bazı sebze ve meyvelerde bulunan ve yüksek antioksidan özelliğe sahip antosianin maddesinden aldığını ifade etti. Bu pirincin sahip olduğu renk dışında, kendine has ve yoğun aroması, doygun kıvamı, yüksek lif oranı gibi özellikleriyle pek çok pirinç türünden farklı olduğuna işaret eden Mehmet Erdoğan, şu bilgileri verdi:

"Siyah pirinç gibi sağlığa faydalı etkilere sahip olan kırmızı pirinç, özellikle antioksidan etkisi, yüksek lif oranı, B vitamini başta olmak üzere vitamin-mineraller bakımından zenginliği ve kolesterol içermemesi nedeniyle tercih edilen bir üründür. Şeker ve yağ oranı sıfır olan bu ürün, yüksek oranda demir, magnezyum ve fosfor içermektedir. Ermes Kırmızı pirinç sahip olduğu özelliklerle kolesterol ve kan şekerinin dengelenmesine katkı sağladığı gibi, sindirim sistemi ve kalp ve damar sağlığını da olumlu etkilemektedir."

-FASULYENİN FAYDALARI-

Konuşmasında Ermes kırmızı pirinç ile birlikte lansmanı yapılan siyah kuru fasulyenin özellikleri hakkında da bilgi veren Mehmet Erdoğan, bu fasulyenin özellikle Meksika, Brezilya, Küba, Guatemala, Dominik Cumhuriyeti mutfaklarında önemli bir yer tuttuğunu vurguladı. Siyah kuru fasulyenin etin yerini doldurabilecek seviyede protein içerdiğini dile getiren Mehmet Erdoğan, "Özellikle demir eksikliği sorunu yaşayan kadınlar için son derece faydalı bir besindir. Kolesterolü dengeleyici liflere sahiptir. Yüksek lif kaynağı olması nedeniyle kan şekerini dengeler. Tahıl bakımından zengin ürünlerle birlikte tüketildiğinde yüksek düzeyde protein edinilmesini sağlar. Ayrıca, içerdiği çözülemeyen lifler nedeniyle sindirim bozukluklarının oluşmasına engel olur" şeklinde konuştu.

Mehmet Erdoğan, Journal of Agriculture and Food Chemistry tarafından yapılmış olan araştırmanın sonucuna göre antosianin (üzümde bulunan) adı verilen bir antioksidana sahip olan siyah fasulyenin, antioksidan seviyesi aynı miktar ve oranda portakalın sahip olduğunun 10 katı kadar olduğuna dikkat çekti. Erdoğan konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Siyah fasulye kalbe de son derece faydalı bir besindir. Magnezyum ve içeriğindeki yüksek oranda lif kardiovasküler sisteme olumlu etki eder. Bir bardak siyah fasulye yüzde 30.1 magnezyum ihtiyacını giderir. Ayrıca, polifenol bileşenlerine de sahip olduğundan yüksek kolesterol seviyesinin düşürülmesine yardımcı olur" diye konuştu.

-"RAMAZAN'DA FİYAT ARTIŞI BEKLEMİYORUZ"-

Ramazan ayının yaklaşması nedeniyle konuşmasında tüketim ve fiyat hareketlerine ilişkin konulara da yer veren Mehmet Erdoğan, tüketimde organize perakendenin gelişmesi, yaşam tarzının değişmesi, çekirdek ailenin küçülmesi ve kilerciliğin özellikle büyük şehirlerde kalmaması gibi sebeplerden dolayı sınırlı bir artış beklediklerini ifade etti.

Son birkaç yıldır Ramazan ayına özel herhangi bir fiyat artışı olmadığını da hatırlatan Erdoğan, "Bu yıl için Ekim ayında yeni ürünün de piyasaya çıkacağını göz önünde bulundurarak fiyatlarda yukarı bir hareket beklemiyoruz" dedi. Mehmet Erdoğan iklim dalgalanmalarına bağlı olarak ortaya çıkabilecek gelişmeleri ise "Ancak maalesef bu sene iklim koşullarında tüm dünyada büyük dalgalanmalar yaşanıyor, sıcak hava dalgalarının arkasından sel şeklinde yağmurlar geliyor, Rusya'daki sıcak hava dalgaları ve Kanada'daki seller nedeniyle buğday üretiminde ciddi kayıplar yaşandı ve buğday fiyatları sadece bir ayda yüzde 30 oranında yükseldi. Şu anda pirinçte Çin'de seller nedeniyle kayıplar var. California'da 10, Mısır'da yüzde 20 oranında ürün kayıpları yaşandı. Şu anda Türkiye için böyle bir durum söz konusu olmamakla beraber geleceğe yönelik tahmin yapmak iklim dalgalanmaları yüzünden çok güçleşti. Pirinç fiyatları şu anda stabil seyrediyor. Trakya'da havanın uzun bir süre kapalı seyretmesi yüzünden üründe mantar hastalığına rastlandığını gözlemliyoruz ancak henüz üretimi ciddi anlamda tehdit eden bir durum yok" şeklinde özetledi

-2009'DA TÜKETİM 600 BİN TON-

Toplantıda, pirinç tüketimine de değinen Mehmet Erdoğan, 2009 yılı pirinç tüketiminin 600 bin tona ulaştığını, bunun 400 bin tonun yerli üretimle karşılanırken 200 bin tonunun ithal edildiğini söyledi. Erdoğan, 2010 yılında da yine 600 bin ton civarında bir tüketim beklediklerini ifade ederek, "Buna mukabil yerli üretimde de hafif bir artış bekliyoruz, bu doğrultuda ithal rakamlarında da biraz azalma gözlenebilir. Daha önce bahsettiğimiz gibi, global ısınma yüzünden öngörülemeyen bir sorun yaşanmazsa bu sene de 400 bin ton üzerinde bir üretim yapılmasını ve pirinç fiyatlarının stabil seyretmesini bekliyoruz" diye konuştu.(ANKA)

(AYN/ÖMR)