Sezer: "Sistemi Sarsacak Değişikliklere Karşı Dikkatli Olmalıyız"

Sezer: "Sistemi Sarsacak Değişikliklere Karşı Dikkatli Olmalıyız"

.

Sezer:

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, AKP tarafından hazırlanan yeni Anayasa taslağının sistemi temelden sarsacak değişiklikler içerdiğine dair bilgiler geldiğini belirterek bu konuda çok dikkatli olunmasını istedi.

Sezer, Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir ve beraberindeki heyeti DSP Genel Merkezi'nde kabul etti.

Sezer, kabulde Merkez Bankası'nın faiz indirimini olumlu bir adım olarak belirterek, "Bu son derece olumlu bir adımdır. Çok yüksek reel faiz Türkiye'de sanayinin önünde engeldir. Üretimin önünde de istihdamın önünde de bir engel olarak duruyor. O nedenle Merkez Bankası'nın bu adımını olumlu bir ilk adım olarak görüyoruz. Tabii ekonominin kurallarına uygun bir sürede, daha da ileriye taşınabileceğine inanıyorum" diye konuştu.

ASO Başkanı Özdebir de Merkez Bankası'nın faiz indirimi konusunu olumlu bulduğunu belirtti. Özdebir, Türkiye'nin rekabet gücünün zorlaştığına dikkat çekerken, "Karlılıklar düşmüş durumda. Bu karlılıkla bu faiz oranları ödenmiyor. Bunun için Merkez Bankası doğru bir zamanda, doğru bir yönde ama ufak bir adım atmıştır" dedi.

-"SİVİL ANAYASA GİZLİ YAPILIYOR"-

Görüşmede gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Sezer, konuyla ilgili DSP Hukuk Komisyonu'nun da çalışma yaptığını söyledi. Anayasa'nın gizli yapıldığını belirten Sezer şöyle konuştu:

"Sivil gizli anayasa yapılıyor diye düşünüyorum. Bir taraftan kamuoyundan kaçırıyorlar, bir taraftan da böyle küçük küçük sızdırarak herhalde alıştırma yapıyorlar. Uzunca bir süredir, Türkiye'nin 1982 Anayasası'nın içine sığmadığını hepimiz biliyoruz ve söylüyoruz. Ama şimdi Anayasa değişiklikleriyle, sistemi de temelinden sarsacak, değiştirecek bazı girişimler olduğu bilgileri geliyor. O konuda çok dikkatli olmak durumundayız. Çok güçlü bir başbakanlık yaratılacağı, Kanun Hükmünde Kararnameler'le ülkeyi yönetebilecekleri bir yapıyı getirme hazırlıklarından sözediliyor. Gizli kapaklı olduğu için çok bilgimiz yok. Ama Türkiye'de bu konuların yeterince tartışılmasına zaman bırakılmasını diliyorum"

AKP'nin 'Bu benim Anayasa değişiklik önerim' diye metni ortaya koyması gerektiğini, sonra üzerinde konuşulacak çok şey bulunduğunu da dile getiren DSP lideri, "Sipariş edilmiş bir Anayasa'nın nasıl sivil olduğunu açıkçası bilemiyorum" dedi.

-İKİ 11. CUMHURBAŞKANI OLACAK"-

Sezer, Türkiye'nin 11. Cumhurbaşkanını seçmesinin ardından şimdi de 11. cumhurbaşkanının nasıl seçileceğine ilişkin halk oylaması yapılacağını hatırlatarak, "İki 11. Cumhurbaşkanına sahip olmak gibi garip bir durumla karşı karşıya kalabileceğiz. Hükümeti uyarmaya çalıştık. Ama ne yazık ki bu konuda yeterince duyarlı olmadılar" eleştirisinde bulundu. (ANKA)