Sezer:''ilişkilerimize İvme Kazandırmak Dileğimizdir''

Sezer:''ilişkilerimize İvme Kazandırmak Dileğimizdir''

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiev onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

Sezer:''ilişkilerimize İvme Kazandırmak Dileğimizdir''

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer, resmi ziyaret için Ankara'da bulunan Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiev onuruna Çankaya Köşkü'nde akşam yemeği verdi.

Sezer, yemek öncesi yaptığı konuşmada, Türkler ve Kırgızlar arasında güçlü tarihsel ve kültürel bağlar bulunduğunu, Türk-Kırgız ilişkilerinin, Kırgız Cumhuriyeti'nin bağımsızlığını kazandığı 1991 yılından bu yana, bu güçlü temel üzerinde her alanda geliştiğini söyledi.

Türk-Kırgız ilişkilerinin ilerletilmesinde karşılıklı üst düzeyli ziyaretlerin önemli katkı sağladığını kaydeden Sezer, şunları söyledi:

''Bu bağlamda Sayın Bakiev'in Türkiye ziyaretinin ülkelerimiz arasındaki işbirliğini daha da ileri götüreceğine ve ilişkilerimize ivme kazandıracağına inanıyoruz. Cumhurbaşkanı Bakiev ile bugün imzaladığımız ortak bildiri, Türk-Kırgız işbirliğinin her alanda daha da geliştirilmesi yönündeki ortak istencimizi yinelemektedir.

Türk dış politikasının ana öğelerinden biri, ortak değerleri ve geçmişi paylaştığımız ülkeler ve topluluklarla ilişkilerimizi geliştirmektir. Bu doğrultuda, Orta Asya ülkeleriyle varolan ilişkilerimize ivme kazandırmak içten dileğimizdir.''

Konuşmasında, Türk-Kırgız ilişkilerinin önemli bir yönünü ekonomi ve ticaret alanındaki işbirliğinin oluşturduğuna, bu alandaki ilişkilerin daha da ileri götürülmesi gerektiğine işaret eden Sezer, bu kapsamda, karşılıklı yatırımların ve ticaretin artırılmasına yönelik somut ve özendirici düzenlemelerin sağlanmasının önem taşıdığını belirtti. Sezer, ''Önümüzdeki dönemde ekonomi ve ticaret ilişkilerimizin güçlendirilmesi yönünde Kırgız kardeşlerimizle güçlü bir istenci paylaştığımızı mutlulukla gözlemlemekteyiz'' dedi.

Kırgızistan Cumhurbaşkanı Kurmanbek Bakiev ise konuşmasında, Kırgızistan ile Türkiye arasındaki ilişkilerin bugünlerde olumlu bir şekilde gelişerek, tarih bakımından yeni bir safhaya girdiğini söyledi.

''Bugün Türkiye, Kırgızistan için ana partnerlerden biridir. Bu bağlamda biz Türkiye ile olan ilişkilerimizin daha da gelişmesine öncelikli önem vermekteyiz ve uluslararası arenada Türkiye'nin bize gösterdiği desteğini takdirle karşılıyoruz'' dedi.

Kardeşlik ve dostluk ile derin tarihi ve kültürel bağların iki ülke halkını birleştirdiğini belirten Bakiev, Devlet Başkanı olarak ilk yüksek derecedeki resmi ziyaretlerinin birini Türkiye'ye gerçekleştirmesinin tesadüf olmadığını vurguladı. Bakiev, ''Biz tarih bakımından mühim ve kayda değer sonuçlara, Kırgız-Türk işbirliğinde yeni basamaklara ulaşacağımıza inanıyoruz'' dedi.

Kaynak: AA