Sezer: "Finlandiya'nın Önerisi Kabul Edilemez"

Sezer: "Finlandiya'nın Önerisi Kabul Edilemez"

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Finlandiya'nın, Kıbrıs Konusundaki Önerisinin Kabulünün, Kıbrıs'ın Tümüyle Elden Çıkarılmasına 'Kapı Açacağını' Bildirdi.

Sezer:

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, Avrupa Birliği Dönem Başkanı Finlandiya'nın, Kıbrıs konusundaki önerisinin kabulünün, Kıbrıs'ın tümüyle elden çıkarılmasına 'kapı açacağını' bildirdi.

Sezer, yaptığı yazılı açıklamada, hükümetin, Kıbrıs konusunun, Türkiye-AB müzakerelerinin bir parçası olmayacağını açıkça ilan etmesi gerektiğini ifade etti.

AK Parti hükümetinin, Finlandiya önerisi konusunda 'Topu KKTC yönetimine attığını' ileri süren Sezer, şunları kaydetti:

''Ama bu yolla sorumluluktan asla kurtulamaz. AB Dönem Başkanı Finlandiya'nın, Türkiye ile 'tren kazası' olmaması için yaptığı önerinin; Maraş'ın, Birleşmiş Milletler'e (BM) devredilmesini, Magosa Limanı'nın AB denetiminde, AB ile doğrudan ticarete açılmasını, Türkiye'nin de bazı limanlarını Rumlar'a açmasını kapsadığı belirtilmektedir.

Bu öneriler, KKTC'nin egemenlik haklarından vaz geçmesinden başka bir anlam ifade etmemektedir. Ayrıca Türkiye'nin fiili olarak Rum Devleti'ni tanıması ve KKTC'nin varlığını inkar etmesi demektir. Finlandiya önerisinin kabulü, Kıbrıs'ın tümüyle elden çıkarılmasına kapı açar.''

Kaynak: AA