Sezer'den Güç Birliğine İlişkin Değerlendirme

Sezer'den Güç Birliğine İlişkin Değerlendirme

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP-dsp Güç Birliği İçin 'Hakkaniyetin' Önemli Olduğunu Vurgulayarak, 'Şunu Bilsek Ki Biz Bir Sandalye Bile Almadan Türkiye'yi AK Parti'den Kurtaracak Sinerjiyi Yaratacağız, Herkesi Sandıkta Buluşturabileceğiz, Bir Tek DSP'li Bile 'Ben İlla da Milletvekili Olacağım' Demez. Biz O Özveriyi En Sade Üyesinden Genel Başkanına Kadar Gösteririz' Dedi.

Sezer'den Güç Birliğine İlişkin Değerlendirme

DSP Genel Başkanı Zeki Sezer, CHP-DSP güç birliği için ''hakkaniyetin'' önemli olduğunu vurgulayarak, ''Şunu bilsek ki biz bir sandalye bile almadan Türkiye'yi AK Parti'den kurtaracak sinerjiyi yaratacağız, herkesi sandıkta buluşturabileceğiz, bir tek DSP'li bile 'ben illa da milletvekili olacağım' demez. Biz o özveriyi en sade üyesinden genel başkanına kadar gösteririz'' dedi.

Zeki Sezer, Marmara Grubu Vakfı'nca düzenlenen Taksim Toplantıları çerçevesinde basına kapalı bir konuşma yaptı.

Konuşmadan önce gazetecilerin CHP-DSP güç birliğine yönelik sorularını yanıtlayan Sezer, ''Kamuoyunun İzmir'de gerçekleştirilen mitingde CHP ve DSP genel başkanlarını neden yan yana görmediği'' yönündeki bir soru üzerine, ''Partiler üstü bir toplantıyı iki partinin oyun alanı gibi sunmak, geniş halk kitlelerine haksızlık olurdu. Güç birliğiyle ilgili olarak görüşme süreci henüz tamamlanmadan orada yanlış görüntü vermenin, topluma yapılacak haksızlık olduğunu düşünüyorum'' diye konuştu.

Kendileriyle ilgili ''milletvekili sayısı pazarlığı yapıyor'' denilmesinin de ''büyük haksızlık'' olduğunu söyleyen Sezer, ''Bizim sandalyeyle işimiz olmadığını herkes bilir. Biz Türkiye'yi AK Parti'den kurtarmak, karanlığa gidişten kurtarmak istiyoruz. Bunun da sosyolojik altyapısını oluşturmak istiyoruz'' dedi.

Baykal'ı bugün televizyonda izlediğini ve yanlış anlaşıldığı için üzüldüğünü ifade eden Sezer, Baykal'ın Amasya mitinginde ''Baykal istifa'' diye bağırılmasını ve dün İzmir'de bu türden bağırışların tamamını susturduğunu kaydetti.

Zeki Sezer, ''Üzüm yemek Türkiye'nin rejimini, bütünlüğünü güvence altına almak gibi bir amacımız var. Katiyen bağcıyı dövmek gibi bir amacımız yok. Ama dövülmeyi de istemeyiz. Kendimizi de dövdürtmeyiz'' dedi.

Bir basın mensubunun, ''CHP-DSP güç birliğinde milletvekili sayısı sıkıntısı ön planda'' sözü üzerine de Sezer, ''Sayıdan söz etmiyoruz, temsil sıkıntısı'' karşılığını verdi. Sezer, ''Ülkenin yararı için siyaset yapan örgütlerin olduğu bir ilde DSP temsilcisi listelerde hiç yok. Düşünün oradaki çalışma nasıl olur? Biz bunu aşmaya çalışıyoruz'' dedi.

Zeki Sezer, Baykal'ın ''Karar sizde ve partinizde'' yönündeki açıklamalarıyla ilgili olarak da şöyle konuştu:

''Sürece zarar vermeyecek sağduyulu bir görüşme sürecini yürütmeye çalışıyorum. 'Ben bir şey söyledim, o her şeydir. Karşı taraf ne diyorsa onu değerlendirmek lazım' demek hakça da olmaz, doğru da olmaz. Hakkaniyet önemli. Hakkaniyet, Türkiye'nin geleceği için önemli. Bizim hiçbirimizin koltuğu için önemli değil. Demokratik solcular Ecevit'ten aldıkları terbiye ile bu işleri çoktan aşmıştır.''

Sezer, ''hakkaniyet sıkıntısına'' ilişkin sorulara ''Bu aşılmalı. Bizim partimizde bazı kesimler bu işi istemiyor diye yanlış aksettiriliyor. Katiyen böyle bir şey yok. Şimdi bir ortak noktaya gelmeye çalışıyoruz. Gelebileceğimize de inanıyorum'' yanıtını verdi.